Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Maj 2013, Nr 5 (216) |


• Rozważny powrót, czyli rozmowa z głównym geodetą kraju dr. Kazimierzem Bujakowskim • GML – tak, wypaczenia – nie! • Mapy straszą w sieci – przegląd mapowych serwisów internetowych • Jak naprawić EMUiA? – analiza przepisów związanych z prowadzeniem numeracji adresowej • Infrastruktura transportowa ...

powrót

Jerzy Królikowski

Mapy straszą w sieci

Polscy internauci mają do dyspozycji kilkaset różnego rodzaju serwisów mapowych – rządowych, samorządowych czy komercyjnych. Niestety, ta ilość nijak nie przechodzi w jakość, bo wiele z nich okazuje się dla przeciętnego Kowalskiego nieprzystępnych, nieczytelnych i niezrozumiałych.

Sytuacja ta może dziwić o tyle, że przecież konkurencja na polskim rynku kartografii internetowej jest duża. Zagadkę częściowo rozwiązuje lektura wyników przetargów, w którym normą są oferty na stworzenie geoportalu za mniej niż połowę budżetu zamawiającego. A za takie marne pieniądze nikt przecież nie będzie się bawił w cyzelowanie map, skoro i tak – można sobie pomyśleć – mało kto dostrzeże te wysiłki. Z drugiej strony specjaliści od kartografii internetowej zwracają uwagę, że dostępne na rynku aplikacje GIS-owe (w tym te darmowe) czynią redakcję atrakcyjnych wizualnie i poprawnych merytorycznie map coraz łatwiejszą i szybszą. Wystarczy tylko chcieć!

Okazuje się, że problemem jest już samo trafienie do geoportalu – szczególnie w przypadku samorządów. Skoro urząd zainwestował spore pieniądze w serwis mapowy dla obywatela, dobrze byłoby się nim pochwalić: ogłosić w lokalnych mediach jego uruchomienie, zadbać o dobre pozycjonowanie w wyszukiwarce i łatwy adres czy umieścić na głównej stronie urzędu odnośnik do niego. W praktyce sytuacja wygląda jednak tak, jakby samorządy wstydziły się własnych map.
Na przykład na głównej stronie Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie próżno szukać odnośnika do wojewódzkiego geoportalu, choć jest w nim przecież co oglądać. Na witrynie starostwa w Inowrocławiu zamieszczono wprawdzie widoczny link do mapy, ale po kliknięciu w niego przeglądarka odeśle nas do wyjątkowo nieudanego, statycznego i schematycznego planu powiatu, podczas gdy geoportal ukryto pod tajemniczym adresem 83.16.202.202/webewid. Jeszcze inaczej jest na stronie gorzowskiego ratusza. Pośrodku bocznego menu znajdziemy – co prawda – link „Plan Miasta”, ale przekierowuje on do serwisu mapowego Google’a. Odnośnik do geoportalu (o znacznie bogatszej zawartości niż Google Maps) umieszczono dopiero na samym dole strony. Z kolei nagrodzony przez Stowarzyszenie Kartografów Polskich geoportal woj. opolskiego ma na stronie Urzędu Marszałkowskiego wyraźny baner. Konia z rzędem jednak temu, kto domyśli się, że kolorowy znaczek „OWI – Opolskie w internecie” faktycznie prowadzi do jakichkolwiek map.
Jak to powinno wyglądać, można zobaczyć choćby na stronie warszawskiego ratusza, gdzie u góry umieszczono wyraźny, choć stonowany baner, a jednocześnie geoportal dostępny jest pod łatwym do zapamiętania adresem mapa.um.warszawa.pl...


Pełna treść artykułu w majowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Ewolucja OSM od 2006 do 2018 roku
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS