Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Kwiecień 2013, Nr 4 (215) |


• Małżeństwo interdyscyplinarne, czyli wywiad z prof. Anną Szostak-Chrzanowski i prof. Adamem Chrzanowskim z Uniwersytetu New Brunswick w Kanadzie • Przedsiębiorcy oceniają rozporządzenie ws. baz danych dotyczących zobrazowań lotniczych i satelitarnych oraz ortofotomapy i NMT • Jak szukaliśmy rozporządzenia ws. bazy danych ...

powrót

Rozmawiał Jerzy Przywara

Czeska kartografia w Warszawie

Jak nasi południowi sąsiedzi dbają o swoje dziedzictwo kartograficzne? Mówią dyrektor Centralnego Archiwum Geodezyjnego i Katastralnego dr Miroslav Kronus oraz dr Tomáš Grim z czeskiego Urzędu Geodezyjnego

JERZY PRZYWARA: Skąd się wzięła idea zorganizowania wystawy kartograficznej w Warszawie?
MIROSLAV KRONUS: To był wspólny pomysł Karela Kysilki, radcy naszej ambasady w Warszawie, i Jiřiego Černehorskiego, dyrektora czeskiego Urzędu Geodezyjnego. Oczywiście całe przedsięwzięcie nie byłoby możliwe bez wsparcia naszego ambasadora Jana Sechtera, szefa Č?ZK Karela Večeře, waszego głównego geodety kraju Kazimierza Bujakowskiego i firmy WGP S.A. z Warszawy.

Jakie miejsce zajmuje Centralne Archiwum Geodezyjne i Katastralne w czeskiej służbie geodezyjnej?
MK: Archiwum jest częścią Urzędu Geodezyjnego, który z kolei podlega Czeskiemu Urzędowi Geodezji i Katastru (ČÚZK). ČÚZK nadzoruje również 14 krajowych (wojewódzkich plus miasto Praga) urzędów geodezji i katastru oraz inspektoraty katastralne, które znajdują się w siedmiu największych miastach. Natomiast tym 14 krajowym urzędom podporządkowane są 103 powiatowe urzędy geodezji i katastru.
Urząd Geodezyjny odpowiada m.in. za osnowę geodezyjną na terenie Czech, zarządza podstawową mapą kraju i mapami tematycznymi prowadzonymi przez ČÚZK, a także krajową bazą topograficzną.

Od kiedy działa archiwum?
MK: Założono je w 1920 roku, dwa lata po powstaniu Czechosłowacji. Jego podstawowym zasobem stały się stare operaty katastralne przejęte z Centralnego Archiwum Katastru w Wiedniu. Z chwilą rozpadu Austro-Węgier na nowe państwa te wiedeńskie zbiory zostały podzielone i przekazane nowym krajom. Do Pragi trafiły operaty i mapy obejmujące Czechy, Morawy i Śląsk. To był fundament naszego zbioru. Potem zaczęto dodawać mapy, które powstawały już w Czechosłowacji, a od 1993 roku – w Republice Czeskiej. Główna część materiałów, jakimi dysponujemy, pochodzi z XIX wieku.

Kto ponosi koszty utrzymania archiwum?
MK: Podobnie jak cały ČÚZK jest ono finansowane z budżetu państwa. Wszelkie wpływy z tytułu sprzedaży danych katastralnych, ortofoto czy map trafiają do bud­żetu. Jednak środki tak pozyskane są o wiele za małe na sfinansowanie działalności ČÚZK.
Trzeba natomiast pamiętać, że w Czechach archiwa podlegają Ministerstwu Spraw Wewnętrznych. Najważniejsze jest oczywiście Archiwum Narodowe. Potem są archiwa wojewódzkie i powiatowe. Istnieje także kilkadziesiąt jednostek specjalistycznych, jak archiwum Akademii Nauk, Kancelarii Prezydenta, filmu itd. I jednym z ich jest nasze archiwum. Systemowo podlegamy więc MSW, ale finansowo i organizacyjnie ČÚZK.

Czy u was też widać oznaki kryzysu?
MK: W Urzędzie Geodezyjnym brakuje pieniędzy na kupno nowych technologii, nowych urządzeń, a to także dotyka archiwum. Środków wystarcza tylko na bieżącą produkcję i konserwację. Urząd sporo kosztują opłaty licencyjne ponoszone z tytułu użytkowania oprogramowania służącego do zarządzania zbiorami danych...

Pełna treść wywiadu w kwietniowym wydaniu GEODETY

Zdjęcia z wernisażu wystawy

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Wielodrożność a Galileo
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama