Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Kwiecień 2013, Nr 4 (215) |


• Małżeństwo interdyscyplinarne, czyli wywiad z prof. Anną Szostak-Chrzanowski i prof. Adamem Chrzanowskim z Uniwersytetu New Brunswick w Kanadzie • Przedsiębiorcy oceniają rozporządzenie ws. baz danych dotyczących zobrazowań lotniczych i satelitarnych oraz ortofotomapy i NMT • Jak szukaliśmy rozporządzenia ws. bazy danych ...

powrót

Arkadiusz Piechota

Po drugiej stronie globu

Geodezyjna obsługa badań geofizycznych w Indonezji

W związku ze zleceniem wykonania badań geofizycznych złoża niklu Przedsiębiorstwo Badań Geofizycznych wysłało zespół specjalistów składający się z trzech geofizyków oraz geodety na wyspę Seram na Południowych Molukach. Zadaniem geodety było tyczenie i inwentaryzacja profili geofizycznych, co w połączeniu z danymi geofizycznymi miało pozwolić na określenie zasobów kopaliny.

Wyjazd do Indonezji poprzedzony został ponadmiesięcznym przygotowaniem. Jeszcze przed podpisaniem umowy cały zespół poddał się profilaktycznym szczepieniom ochronnym. Geofizycy testowali nowo zakupioną w Szwecji aparaturę do tomografii elektrooporowej, autor zaś kompletował sprzęt geodezyjny potrzebny do obsługi zadania, jakie mu powierzono.

Z rozmowy z kontrahentem wynikało, że teren koncesji złożowej jest pagórkowaty (wysokości od 0 do 250 m n.p.m.) i chociaż znajduje się blisko równika, jest porośnięty głównie roślinnością trawiastą. Zdjęcia satelitarne potwierdziły te wstępne ustalenia, dlatego zdecydowaliś­my się na obsługę sprzętem do pomiaru satelitarnego metodą RTK. Zestaw pomiarowy składał się z dwóch odbiorników GNSS Stonex S9 oraz modemu radiowego. Według zapewnień dystrybutora sprzęt przystosowany jest do ekstremalnych warunków pogodowych, tj. wysokiej wilgotności powietrza i temperatury.

Z indonezyjskimi wizami w paszportach wylecieliśmy do Dżakarty, rozpoczynając pierwszy etap naszej podróży. Lot z przesiadką w Amsterdamie i międzylądowaniem w Kuala Lumpur trwał prawie dobę. Na lotnisku w Dżakarcie mimo późnego wieczoru uderzyło w nas gorące i parne powietrze strefy tropikalnej. Po czterdziestu kilometrach jazdy z lotniska do centrum miasta dotarliśmy wreszcie do hotelu, gdzie czekał nas odpoczynek i pierwszy posiłek regionalnej kuchni: soto ayam (zupa z kurczaka z ryżem), a na deser pisang goreng (smażony banan z wiórkami czekoladowuymi).

Po uzyskaniu pozwolenia na poruszanie się po kraju rozpoczęliśmy drugi etap podróży. Z Dżakarty wylecieliśmy około północy samolotem lokalnych linii lotniczych do Ambon, stolicy byłej Republiki Południowych Moluków. W wyniku różnicy czasu po pięciogodzinnej podróży wylądowaliśmy w Ambon o poranku. Nie można powiedzieć, że było rześko, gdyż dobowe różnice temperatur na tej szerokości geograficznej są minimalne. Jeszcze tylko półtorej godziny rejsu promem i docieramy na wyspę Seram. Z portu godzinna przejażdżka serpentynami przez góry i jesteśmy na miejscu, czyli w hotelu w Piru, w którym mamy spędzić kolejne trzy miesiące kontraktu...

Pełna treść artykułu w kwietniowym wydaniu GEODETY

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Apeks skanuje w Trójmieście
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS