Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Kwiecień 2013, Nr 4 (215) |


• Małżeństwo interdyscyplinarne, czyli wywiad z prof. Anną Szostak-Chrzanowski i prof. Adamem Chrzanowskim z Uniwersytetu New Brunswick w Kanadzie • Przedsiębiorcy oceniają rozporządzenie ws. baz danych dotyczących zobrazowań lotniczych i satelitarnych oraz ortofotomapy i NMT • Jak szukaliśmy rozporządzenia ws. bazy danych ...

powrót

Sławomir Mleczko

Złoty Sen i jego historia

Szkoła fotointerpretacji, cz. 4

Kiedy przeglądałem zdjęcia lotnicze, zwróciłem uwagę na to prezentowane powyżej (wykonane 27 lipca 2012 r. średnioformatową kamerą przez MGGP Aero z Tarnowa). Początkowo nie znałem nawet dokładnej lokalizacji tego miejsca – wiedziałem tylko, że jest to „gdzieś w Sudetach”. Od razu nasunęły mi się pytania: gdzie leży to miasto… i czy w ogóle nim jest? Co zdecydowało o tym, że w pierwszej chwili uznałem tych kilkadziesiąt budynków za miasto? Jak i kiedy ono powstało oraz dlaczego jest tak bardzo nietypowe? Dlaczego rynek porasta trawa i zaraz za zwartą zabudową w centrum znajdują się podwórza, a dalej już tylko pola?

Na część z tych pytań znalazłem odpowiedzi, gdy przeanalizowałem układ urbanistyczny nieznanej miejscowości. Moją uwagę zwróciły: prostokątny, zbliżony do kwadratu centralny plac; zwarta zabudowa kamienic frontem zwróconych w stronę rynku; wąskie prostokątne działki z widocznymi granicami [A], ciągnące się od kamienic na zewnątrz ku okalającej centrum „miasta” drodze [B]; cztery ulice rozcinające w połowie każdą z pierzei; znacznej wielkoś­ci budynek znajdujący się w samym środku centralnego placu. Opisane elementy sugerują, że zdjęcie przedstawia miasto lokowane na prawie niemieckim. W Sudetach najwięcej miast o podobnej fizjonomii centrum lokowano w średniowieczu. Jednak dzisiaj, poza ogólnymi zarysami układu urbanistycznego, różni je prawie wszystko...

Pełna treść artykułu w kwietniowym wydaniu GEODETY

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

World Trade Center w obiektywie Stanisława Nazalewicza
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS