Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Marzec 2013, Nr 3 (214) |


• Bezrobocie geodetów i kartografów 2012 • Nie chcę być „inżynierem” • Deregulacja na ostatniej prostej • Szkoła fotointerpretacji, cz. 3 • Satelitarna lekkość pomiaru, czyli przegląd geodezyjnych odbiorników GNSS • ABC otwartego geoportalu • Za 3,5 roku ewidencja gruntów i budynków zgodna z ...

powrót

Dariusz P. Kowalik

Nie chcę być ?inżynierem?

Pamiętam, że jak wręczono mi dyplom mojej uczelni, paradowałem dumny warszawskimi ulicami: Lwowską, Koszykową, Wilczą. Zaraz na mojej pierwszej budowie, tuż po stażu, zwracano się do mnie: Inżynierze, potrzebujemy tyczenie. Inżynierze, mamy problem. Traktowałem to w sposób oczywisty, czułem się pełnoprawnym uczestnikiem budowy, człowiekiem wykształconym.

Dzisiaj, kiedy słyszę za sobą „inżynierze”, to – jeśli tylko mogę nikogo nie obrazić – nasuwam głębiej czapkę i wieję. A i tak mam lepiej niż młodzi, bo widać po mnie, że nie jestem z nowej szkoły. Nie chcę należeć do grona machniętych kropidłem „wykształciuchów”, oszukanych przez wyniesionych naprędce nauczycieli akademickich. Ci, którzy firmują to kasowanie czesnego tytułami i podpisują blankiety, powinni przecież wiedzieć, co robią. Psują siebie. Psują środowisko. Psują inżyniera.

Jakieś 10 minut od Warszawy uruchomiono kształcenie geodetów na studiach wyższych. „Kur..”, dwie ostatnie litery tego słowa wykropkowałem sam, bo nie chciałem, aby redakcja – w ramach ogólnej przyzwoitości i niepuszczania bąków w salonie – wyrzuciła to słowo w całoś­ci. Chce mi się krzyczeć, wyć, a innego uczciwego wyrażenia nie znalazłem. Ich Magnificencje doktor-rektor i magister-prorektor będą kształcić na kierunku geodezja i kartografia razem z anglistyką, arabistyką, italianistyką, integracją filozofii kultur i religii oraz mistrzowską szkołą technik aktorskich. Artyści-poligloci-geodeci dołączą do już „wykształconych” w najdziwniejszych miejscach w kraju. A potem spotykam inżynierów-magistrów-doktorów, którzy nie są w stanie poprawnie sklecić zdania. Chyba że teraz tak jest już wszędzie, może taki standard...

Pełna treść artykułu w marcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Pomiary geodezyjne uskoku San Andreas
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS