Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Luty 2013, Nr 2 (213) |


• Wybij się w sieci, czyli jak wypromować stronę WWW własnej firmy w internecie • Dr Waldemar Izdebski opowiada, jak informatyzuje geodezję • O gleboznawczej klasyfikacji gruntów rozmawiamy z autorami nowego rozporządzenia • W rytm standardów – wysłuchaliśmy tych, którzy skutki rozporzadzenia o standardach codziennie ...

powrót

Opracowanie redakcji na podstawie materiałów GIG

Zdjąć klapki z oczu

Jak mitręga administracyjna pożera czas i pieniądze, jak pozbawia obywateli inicjatywy, jak podważa zaufanie do państwa i hamuje gospodarkę – wszystko to w liście otwartym skierowanym do geodetów w imieniu inwestorów i właścicieli nieruchomości. W odpowiedzi prezes Geodezyjnej Izby Gos­podarczej Bogdan Grzechnik przedstawia plan naprawy geodezji.
Ale nawet jeśli GGK go wysłucha, to czy coś z tym zrobi?

Inwestorzy i właściciele nieruchomoś­ci w liście otwartym opublikowanym przez Geodezyjną Izbę Gospodarczą domagają się, aby inwestycje były obsługiwane szybciej i bardziej profesjonalnie. Aby podstawowe rejestry publiczne, z których korzystamy i płacimy na nie podatki, tj. ewidencja gruntów i budynków (EGiB) oraz geodezyjna ewidencja sieci uzbrojenia terenu (GESUT), były założone dla całego kraju, w pełni aktualne, dokładne i wiarygodne. Wypisy czy wyrysy z tych rejestrów powinny być udostępniane nieodpłatnie drogą internetową. To, że EGiB, za którą odpowiada administracja publiczna, nie jest ani w pełni aktualna, ani zsynchronizowana z księgami wieczystymi, ani (w większości przypadków) nie zawiera granic nieruchomoś­ci ustalonych według stanu prawnego, powoduje dla właścicieli i inwestorów, a także dla całej gospodarki, ogromne perturbacje i wielkie szkody. A oto konkretne sytuacje wymienione w liście, które najbardziej utrudniają obywatelom życie i wstrzymują rozwój naszego kraju.

• Inwestorzy (I)
Pod budowę zakładu produkcyjnego zamierzamy kupić nieruchomość, która ma księgę wieczystą założoną w latach 50. Sprawdziliśmy, że w księdze jest mapa podziału, na podstawie której wpisano tam powierzchnię. Granice działki są granicami według stanu prawnego. Ale na gruncie nie ma ani ogrodzenia, ani znaków granicznych. Z uzyskanego od sprzedających wyrysu i wypisu z EGiB wynika, że w ewidencji jest inna powierzchnia i inne granice niż te pierwotne w KW. Notariusz nie chce sporządzić aktu, bo jest rozbieżność. Wygląda na to, że sąsiad 10 lat temu zajął pas gruntu i go użytkuje. Urzędnicy twierdzą, że trzeba ten wyrys złożyć w KW i sąd poprawi wpis w księdze. Tłumaczymy, że to jest jakieś nieporozumienie, bo to starosta przy zakładaniu ewidencji popełnił błąd i powinien go natychmiast poprawić. A proponowanym działaniem fałszuje się dobry zapis w KW. Przepis ustawy o księgach wieczystych i hipotece, który mówi, że wyrys i wypis z ewidencji gruntów (bez żadnej kontroli) jest podstawą wpisu do księgi wieczystej, jest kompletnym nieporozumieniem. Przepis ten powinien być natychmiast zmieniony. Ale mimo to (bo inwestycja jest pilna) pytamy w sądzie wieczystoksięgowym, ile czasu będziemy czekali na taki wpis. Okazuje się, że do 2 miesięcy. A my mamy projekt i chcemy w ciągu pół roku zakończyć budowę!

Dowiadujemy się, co zrobić, żeby stare dobre granice zostawić, czyli poprawić źle wykonaną przez starostę EGiB. W końcu na własny koszt wynajmujemy geodetę, który analizuje dokumenty. Okazuje się, że oprócz mapy w KW nie ma żadnych danych do wznowienia granic (zaginęły). Otrzymujemy informację, że wg przepisów o ewidencji gruntów można – w procedurze modernizacyjnej – poprawić te błędne granice, ale potrzeba na to około dwóch miesięcy. Sąsiad przyzwyczaił się do zajętego pasa gruntu i składa do urzędu wniosek o rozgraniczenie, bo uważa, że mu się on należy. Pytamy, ile zakończenie takiej procedury rozgraniczeniowej będzie trwało. Okazuje się, że łącznie z wydaniem decyzji przez wójta około 3 miesięcy, a jak sąsiad się nie zgodzi na propozycje geodety zgodne z KW, to sprawa trafi do sądu na 2-3 lata.

Jesteśmy załamani, bo działka znajduje się obok naszego domu, a innej odpowiedniej dla planowanej inwestycji w pobliżu nie ma. Inwestycja padła, a chcieliśmy zatrudnić około 30 osób. Jakie straty ponosimy my, jako inwestorzy, ludzie, których chcieliśmy zatrudnić, a także Skarb Państwa, można bardzo łatwo policzyć. A podobnych przypadków w kraju są setki, jeś­li nie tysiące. Kto za to odpowiada? Może warto, aby władze geodezyjne zainteresowały się tym i sprawiły, żeby geodezja nie była jednym z hamulcowych przy realizacji inwestycji...

Pełna treść artykułu w lutowym wydaniu GEODETY

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Formy rachunkowe i biografia prof. Hausbrandta
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama