Małgorzata Biadała
Jaką drogą do drogi?
Warunek dostępu do drogi publicznej przy podziale geodezyjnym nieruchomości po nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami, stan prawny na 31 grudnia 2012 r.
Przystępując do geodezyjnego podziału nieruchomości, powinniśmy pamiętać o dostępie do drogi publicznej. Dostęp ten gwarantuje nam bowiem, że wydzielona działka gruntu będzie mogła w przyszłości stać się nową nieruchomością.
Podział nieruchomości dokonywany na podstawie decyzji odpowiednio: wójta, burmistrza albo prezydenta miasta, ma wyłącznie charakter podziału geodezyjnego. Polega on na tym, że z jednej oznaczonej geodezyjnie działki gruntu (np. nr 1) wydziela się nowe działki, które otrzymują nowe oznaczenie (np. nr 1/1, 1/2, 1/3) wraz z odpowiednimi powierzchniami. Na tym etapie wystarczy ograniczyć się do stwierdzenia, czy nowe, projektowane działki gruntu posiadają dostęp do drogi publicznej. Kwestia dotycząca nieskrępowanej komunikacji dla nowych działek powstałych w wyniku zatwierdzenia podziału nieruchomości będzie miała znaczenie na etapie podziału prawnego, tj. przy przeniesieniu prawa własności lub jego części na rzecz innej osoby.
Zgodnie z art. 93 ust. 3 ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (t.j. DzU z 2010 r. nr 102, poz. 651 ze zm.), zwanej dalej ugn, „Podział nieruchomości nie jest dopuszczalny, jeżeli projektowane do wydzielenia działki gruntu nie mają dostępu do drogi publicznej; za dostęp do drogi publicznej uważa się również wydzielenie drogi wewnętrznej wraz z ustanowieniem na tej drodze odpowiednich służebności dla wydzielonych działek gruntu albo ustanowienie dla tych działek innych służebności drogowych, jeżeli nie ma możliwości wydzielenia drogi wewnętrznej z nieruchomości objętej podziałem. Nie ustanawia się służebności na drodze wewnętrznej w przypadku sprzedaży wydzielonych działek gruntu wraz ze sprzedażą udziału w prawie do działki gruntu stanowiącej drogę wewnętrzną. Przepisu nie stosuje się w odniesieniu do projektowanych do wydzielenia działek gruntu stanowiących części nieruchomości, o których mowa w art. 37 ust. 2 pkt 6 (przedmiotem zbycia jest nieruchomość lub jej części, jeśli mogą poprawić warunki zagospodarowania nieruchomości przyległej, stanowiącej własność lub oddanej w użytkowanie wieczyste osobie, która zamierza tę nieruchomość lub jej części nabyć, jeżeli nie mogą być zagospodarowane jako odrębne nieruchomości)” – patrz rys. 1...
powrót
|