Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Styczeń 2013, Nr 1 (212) |


• Z widokiem na WTC – wywiad ze Stanisławem Nazalewiczem, geodetą i fotografikiem • Plusy i minusy 2012 – redakcyjny przegląd wydarzeń w branży geodezyjnej i pokrewnych • Obywatelu, znaj granice! – TERYT 2 na finiszu • Szkoła fotointerpretacji, cz. 1 – rozpoczynamy cykl artykułów z praktycznej ...

powrót

Jerzy Królikowski

Obywatelu, znaj granice!

Aktualne i wiarygodne urzędowe dane o granicach administracyjnych i adresach są dla funkcjonowania gospodarki i administracji państwowej czymś tak podstawowym, że nie trzeba tego wyjaśniać. Ten ważny rejestr miał zapewnić finiszujący właśnie projekt TERYT 2. Co udało się osiągnąć?

Jeszcze niedawno dane przestrzenne o poszczególnych podziałach terytorialnych kraju prowadzone były przez różne organy, w różnych formatach, standardach i układach współrzędnych (czasem nawet w formie tekstowej). Nie lepiej było z adresami. Co gmina, to inny typ bazy i sposób jej prowadzenia (w tym nadawania numerów porządkowych). Do normy należały przypadki, że nazwa jednej ulica pisana była na kilkanaście różnych sposobów, co skutkowało wzajemną niezgodnością rejestrów. Te i inne problemy miał rozwiązać prowadzony przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii projekt TERYT 2. Jego realizacja ruszyła pod koniec 2008 r., a termin zakończenia wyznaczono na grudzień 2012 r. Prace pochłonęły 45 mln zł (w większości z funduszy europejskich), a ich głównym celem było zbudowanie nowoczesnego państwowego rejestru granic i powierzchni jednostek podziałów terytorialnych kraju oraz powiązanej z nim ewidencji miejscowości, ulic i adresów (EMUiA).

Z punktu widzenia geodezji najważniejszym elementem projektu był przetarg na weryfikację granic podziałów terytorialnych kraju. Prace rozłożono na cztery części, a łączna wartość podpisanych umów wyniosła nieco ponad 30 mln zł (dotyczy tylko zamówień podstawowych). Wykonawcy mieli się skupić przede wszystkim na weryfikacji jednostek i obrębów ewidencyjnych, gdyż to na nich bazuje zdecydowana większość pozostałych podziałów kraju (wyjątkiem są np. obszary właś­ciwości miejscowej RZGW bieg­nące po działach wodnych). Zgodnie z wymogami GUGiK mieli oni pobrać dane z poszczególnych ośrodków dokumentacji, odnaleźć niezgodności w przebiegu granic obrębów oraz uzgodnić z odpowiednimi starostami ten właściwy. Następnie należało utworzyć bazę danych przebiegu granic jednostek podziałów terytorialnych oraz zintegrować ją z rejestrami TERYT i nazw geograficznych. Efekty tych prac na zlecenie GUGiK kontrolowała na bieżąco firma Plan SA z Warszawy...

Pełna treść artykułu w styczniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Satelitarne dane meteo na wyciągnięcie ręki
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS