wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Styczeń 2013, Nr 1 (212) |


• Z widokiem na WTC – wywiad ze Stanisławem Nazalewiczem, geodetą i fotografikiem • Plusy i minusy 2012 – redakcyjny przegląd wydarzeń w branży geodezyjnej i pokrewnych • Obywatelu, znaj granice! – TERYT 2 na finiszu • Szkoła fotointerpretacji, cz. 1 – rozpoczynamy cykl artykułów z praktycznej ...

powrót

Jerzy Królikowski

Obywatelu, znaj granice!

Aktualne i wiarygodne urzędowe dane o granicach administracyjnych i adresach są dla funkcjonowania gospodarki i administracji państwowej czymś tak podstawowym, że nie trzeba tego wyjaśniać. Ten ważny rejestr miał zapewnić finiszujący właśnie projekt TERYT 2. Co udało się osiągnąć?

Jeszcze niedawno dane przestrzenne o poszczególnych podziałach terytorialnych kraju prowadzone były przez różne organy, w różnych formatach, standardach i układach współrzędnych (czasem nawet w formie tekstowej). Nie lepiej było z adresami. Co gmina, to inny typ bazy i sposób jej prowadzenia (w tym nadawania numerów porządkowych). Do normy należały przypadki, że nazwa jednej ulica pisana była na kilkanaście różnych sposobów, co skutkowało wzajemną niezgodnością rejestrów. Te i inne problemy miał rozwiązać prowadzony przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii projekt TERYT 2. Jego realizacja ruszyła pod koniec 2008 r., a termin zakończenia wyznaczono na grudzień 2012 r. Prace pochłonęły 45 mln zł (w większości z funduszy europejskich), a ich głównym celem było zbudowanie nowoczesnego państwowego rejestru granic i powierzchni jednostek podziałów terytorialnych kraju oraz powiązanej z nim ewidencji miejscowości, ulic i adresów (EMUiA).

Z punktu widzenia geodezji najważniejszym elementem projektu był przetarg na weryfikację granic podziałów terytorialnych kraju. Prace rozłożono na cztery części, a łączna wartość podpisanych umów wyniosła nieco ponad 30 mln zł (dotyczy tylko zamówień podstawowych). Wykonawcy mieli się skupić przede wszystkim na weryfikacji jednostek i obrębów ewidencyjnych, gdyż to na nich bazuje zdecydowana większość pozostałych podziałów kraju (wyjątkiem są np. obszary właś­ciwości miejscowej RZGW bieg­nące po działach wodnych). Zgodnie z wymogami GUGiK mieli oni pobrać dane z poszczególnych ośrodków dokumentacji, odnaleźć niezgodności w przebiegu granic obrębów oraz uzgodnić z odpowiednimi starostami ten właściwy. Następnie należało utworzyć bazę danych przebiegu granic jednostek podziałów terytorialnych oraz zintegrować ją z rejestrami TERYT i nazw geograficznych. Efekty tych prac na zlecenie GUGiK kontrolowała na bieżąco firma Plan SA z Warszawy...

Pełna treść artykułu w styczniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Geoida od GOCE
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS