wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Styczeń 2013, Nr 1 (212) |


• Z widokiem na WTC – wywiad ze Stanisławem Nazalewiczem, geodetą i fotografikiem • Plusy i minusy 2012 – redakcyjny przegląd wydarzeń w branży geodezyjnej i pokrewnych • Obywatelu, znaj granice! – TERYT 2 na finiszu • Szkoła fotointerpretacji, cz. 1 – rozpoczynamy cykl artykułów z praktycznej ...

powrót

Władysław Baka

Jak uprościć wywiad branżowy

O sprawne działanie w praktyce geodezyjnej

Dane o istniejących w terenie przewodach podziemnych geodeta wykonawca powinien uzyskiwać z jednego źródła, tj. z ODGiK prowadzącego zasób pod nazwą GESUT, a nie od wielu różnych instytucji branżowych. W kosztach usuwania minionych zaniedbań powinni brać udział również właściciele – administratorzy poszczególnych rodzajów sieci uzbrojenia terenu.

Od pewnego czasu zabieram głos na temat różnych sytuacji i nie waham się powiedzieć: opresji, w jakich postawiony jest geodeta wykonawca prowadzący działalność gospodarczą w dziedzinie geodezji praktycznej, krócej zwanej miernictwem. Opisywanie rzeczywistości stanowi podstawę do wyprowadzenia wniosków, a te z kolei pobudzają wyobraźnię do szukania rozwiązań optymalizujących i ekonomizujących, respektujących zdrowe zasady moralne i niezbywalne prawa wszystkich uczestników danego procesu.

Artykuł ten w moim zamierzeniu jest próbą zwrócenia uwagi na jedną z rutyn stosowanych powszechnie w stosunku do geodety wykonawcy przez różnego rodzaju urzędy i instytucje państwowe, samorządowe i nawet prywatne w procesie technologii wykonywanych prac pomiarowo-dokumentacyjnych. Słowo „rutyny” nie jest tu przypadkowe, bowiem postępowania te sankcjonowane są powszechnie i podparte jednostronną interpretacją przepisów prawa. Oczywiście chcę zwrócić uwagę na te postępowania, które domagają się zdecydowanej reorganizacji z prakseologicznego punktu widzenia, które charakteryzują się niepełną skutecznością, które wreszcie są dla geodetów wykonawców krzywdzące i często upokarzające. Rutyny te mają jeszcze parę innych nieprawidłowoś­ci, których likwidacja przyspieszyłaby i usprawniła (czytaj: ułatwiła) procesy inwestycyjne, w których geodeta jest tak ważnym uczestnikiem...

Pełna treść artykułu w styczniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Jak oszukać GPS?
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS