Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Styczeń 2013, Nr 1 (212) |


• Z widokiem na WTC – wywiad ze Stanisławem Nazalewiczem, geodetą i fotografikiem • Plusy i minusy 2012 – redakcyjny przegląd wydarzeń w branży geodezyjnej i pokrewnych • Obywatelu, znaj granice! – TERYT 2 na finiszu • Szkoła fotointerpretacji, cz. 1 – rozpoczynamy cykl artykułów z praktycznej ...

powrót

Władysław Baka

Jak uprościć wywiad branżowy

O sprawne działanie w praktyce geodezyjnej

Dane o istniejących w terenie przewodach podziemnych geodeta wykonawca powinien uzyskiwać z jednego źródła, tj. z ODGiK prowadzącego zasób pod nazwą GESUT, a nie od wielu różnych instytucji branżowych. W kosztach usuwania minionych zaniedbań powinni brać udział również właściciele – administratorzy poszczególnych rodzajów sieci uzbrojenia terenu.

Od pewnego czasu zabieram głos na temat różnych sytuacji i nie waham się powiedzieć: opresji, w jakich postawiony jest geodeta wykonawca prowadzący działalność gospodarczą w dziedzinie geodezji praktycznej, krócej zwanej miernictwem. Opisywanie rzeczywistości stanowi podstawę do wyprowadzenia wniosków, a te z kolei pobudzają wyobraźnię do szukania rozwiązań optymalizujących i ekonomizujących, respektujących zdrowe zasady moralne i niezbywalne prawa wszystkich uczestników danego procesu.

Artykuł ten w moim zamierzeniu jest próbą zwrócenia uwagi na jedną z rutyn stosowanych powszechnie w stosunku do geodety wykonawcy przez różnego rodzaju urzędy i instytucje państwowe, samorządowe i nawet prywatne w procesie technologii wykonywanych prac pomiarowo-dokumentacyjnych. Słowo „rutyny” nie jest tu przypadkowe, bowiem postępowania te sankcjonowane są powszechnie i podparte jednostronną interpretacją przepisów prawa. Oczywiście chcę zwrócić uwagę na te postępowania, które domagają się zdecydowanej reorganizacji z prakseologicznego punktu widzenia, które charakteryzują się niepełną skutecznością, które wreszcie są dla geodetów wykonawców krzywdzące i często upokarzające. Rutyny te mają jeszcze parę innych nieprawidłowoś­ci, których likwidacja przyspieszyłaby i usprawniła (czytaj: ułatwiła) procesy inwestycyjne, w których geodeta jest tak ważnym uczestnikiem...

Pełna treść artykułu w styczniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Jak korzystać z danych przestrzennych PIG?
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS