Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Grudzień 2012, Nr 12 (211) |


• Niech państwo nie szkodzi biznesowi – mówią szefowie spółki OPGK w Opolu Wojciech Będkowski i Krystian Wachowski • Folwark zwierzęcy 2012 na drodze S2 • O współpracy z gminami opowiada geodeta powiatu krakowskiego Wojciech Basta • Przechodzimy na Amsterdam, czyli nowe rozporządzenie ws. państwowego systemu odniesień ...

powrót

Anna Wardziak

Jak starożytni postrzegali świat

Do 22 grudnia w Pałacu Krasińskich w Warszawie można podziwiać wystawę skarbów włoskiej kartografii renesansowej. Tak wyobrażano sobie świat w czasach przed wielkimi odkryciami geograficznymi, kiedy sądzono, że Słońce krąży wokół Ziemi.

Ekspozycja pod hasłem „Świat Ptolemeusza. Włos­ka kartografia renesansowa w zbiorach Biblioteki Narodowej” prezentuje zabytki sztuki kartograficznej powstałe dzięki ówczesnej fascynacji nauką starożytnych Greków. Składa się na nią kopia traktatu „Geografia” Klaudiusza Ptolemeusza (ok. 100-168 r.) z trzydziestoma mapami w najsłynniejszej redakcji Nicolausa Germanusa z 1467 r. oraz XVI-wieczne morskie atlasy Antonia Milla i Angela Freducciego.

To wyjątkowa w skali światowej okazja obejrzenia wszystkich map atlasu opracowanego przez Germanusa. Pokazywany egzemplarz jako jedyny spośród niewielu zachowanych umożliwia eksponowanie wszystkich jego kart jednocześnie (pierwotnie mapy były zszyte i złożone na pół, nie zszyto ich po konserwacji przeprowadzonej w 2005 r., uznając, że każde otwieranie stron będzie niszczyć warstwy malarskie).

Przyjmuje się, że pochodzące z II wieku dzieło Ptolemeusza w oryginale zatytułowane było „Geographike hyphegesis”, co znaczyło: wprowadzenie do kreślenia map. Składało się z 8 ksiąg, z których pierwsza określała zasady projekcji powierzchni kuli ziemskiej na płaszczyznę, a w kolejnych 6 autor zawarł koordynaty, czyli liczby określające położenie na kuli ziemskiej ponad 8 tys. miejscowości i innych punktów geograficznych. W ostatniej księdze opisane zostały zasady przyświecające autorowi w kreśleniu map poszczególnych regionów. Istotną część opracowania stanowiło też 27 map.

W średniowieczu dzieło zostało zapomniane, a będące jego częścią mapy nie zachowały się. Dopiero 1300 lat od jego stworzenia, w epoce odrodzenia, na podstawie zawartych w nim współrzędnych wykreś­lono od nowa mapy świata znanego starożytnym...

Pełna treść artykułu w grudniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Jak GIS może zapewnić lepszą przyszłość?
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS