wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Grudzień 2012, Nr 12 (211) |


• Niech państwo nie szkodzi biznesowi – mówią szefowie spółki OPGK w Opolu Wojciech Będkowski i Krystian Wachowski • Folwark zwierzęcy 2012 na drodze S2 • O współpracy z gminami opowiada geodeta powiatu krakowskiego Wojciech Basta • Przechodzimy na Amsterdam, czyli nowe rozporządzenie ws. państwowego systemu odniesień ...

powrót

Anna Wardziak

GIS otwarty na każdego

Konferencja Esri Polska „Wspólna przestrzeń – jeden GIS”, Warszawa, 24-25 października

GIS w chmurze daje nam możliwość otwarcia go dosłownie na wszystkich. Dzięki temu rozwiązaniu dostęp do tej technologii stanie się powszechny. GIS nie będzie już tylko dla profesjonalisty, ale każdy będzie mógł w jakiś sposób z niego skorzystać – stwierdził Wojciech Gawecki z Esri Inc. podczas imprezy w stolicy.

Prezes Esri Polska Lech Nowogrodzki, nawiązując do obecności gościa specjalnego konferencji Martyny Wojciechowskiej (znanej podróżniczki, redaktor naczelnej polskiej edycji „National Geographic”), przypomniał, że Esri ma duże osiągnięcia w zakresie popularyzacji systemów informacji geograficznej. To ze wspólnej inicjatywy Towarzys­twa National Geographic i firmy Esri narodził się pomysł obchodów GIS Day, który z roku na rok dynamicznie rozwija się również w Polsce.

Ważnym tematem spotkania, podobnie jak na lipcowej międzynarodowej konferencji Esri w San Diego, było udostępnianie danych przestrzennych „w chmurze” i zarządzanie nimi. Mówił o tym zarówno szef Esri Inc. Jack Dangermond w wideowystąpieniu, jak i Wojciech Gawecki, który przyjechał do Warszawy z centrali firmy w Redlands. – GIS w chmurze daje nam możliwość otwarcia go dosłownie na wszystkich. Dzięki temu rozwiązaniu dostęp do tej technologii stanie się powszechny. GIS nie będzie już tylko dla profesjonalisty, ale każdy będzie mógł w jakiś sposób z niego skorzystać – stwierdził Gawecki. – Patrząc na możliwości GIS-u „w chmurze”, wydaje się, że wreszcie mamy narzędzie do tego, żeby elastycznie taki efekt uzyskać – dodał. Sporo użytkowników na świecie taką chmurę wykorzystuje i robią bardzo interesujące rzeczy. Najciekawsze wyniki ma Europejska Agencja Środowiska (m.in. projekt „Eye on Earth”). Gawecki wspomniał też o Esri Maps for Office. Narzędzie to zostało udostępnione w połowie br. i pozwala opracowywać mapy tematyczne na bazie danych z arkusza kalkulacyjnego oraz przy wykorzystaniu materiałów podkładowych z usługi ArcGIS Online. Równocześnie możliwy jest eksport stworzonej mapy do PowerPointa...

Pełna treść artykułu w grudniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Mobilne skanowanie na Motławie
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS