Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Grudzień 2012, Nr 12 (211) |


• Niech państwo nie szkodzi biznesowi – mówią szefowie spółki OPGK w Opolu Wojciech Będkowski i Krystian Wachowski • Folwark zwierzęcy 2012 na drodze S2 • O współpracy z gminami opowiada geodeta powiatu krakowskiego Wojciech Basta • Przechodzimy na Amsterdam, czyli nowe rozporządzenie ws. państwowego systemu odniesień ...

powrót

Anna Wardziak

GIS otwarty na każdego

Konferencja Esri Polska „Wspólna przestrzeń – jeden GIS”, Warszawa, 24-25 października

GIS w chmurze daje nam możliwość otwarcia go dosłownie na wszystkich. Dzięki temu rozwiązaniu dostęp do tej technologii stanie się powszechny. GIS nie będzie już tylko dla profesjonalisty, ale każdy będzie mógł w jakiś sposób z niego skorzystać – stwierdził Wojciech Gawecki z Esri Inc. podczas imprezy w stolicy.

Prezes Esri Polska Lech Nowogrodzki, nawiązując do obecności gościa specjalnego konferencji Martyny Wojciechowskiej (znanej podróżniczki, redaktor naczelnej polskiej edycji „National Geographic”), przypomniał, że Esri ma duże osiągnięcia w zakresie popularyzacji systemów informacji geograficznej. To ze wspólnej inicjatywy Towarzys­twa National Geographic i firmy Esri narodził się pomysł obchodów GIS Day, który z roku na rok dynamicznie rozwija się również w Polsce.

Ważnym tematem spotkania, podobnie jak na lipcowej międzynarodowej konferencji Esri w San Diego, było udostępnianie danych przestrzennych „w chmurze” i zarządzanie nimi. Mówił o tym zarówno szef Esri Inc. Jack Dangermond w wideowystąpieniu, jak i Wojciech Gawecki, który przyjechał do Warszawy z centrali firmy w Redlands. – GIS w chmurze daje nam możliwość otwarcia go dosłownie na wszystkich. Dzięki temu rozwiązaniu dostęp do tej technologii stanie się powszechny. GIS nie będzie już tylko dla profesjonalisty, ale każdy będzie mógł w jakiś sposób z niego skorzystać – stwierdził Gawecki. – Patrząc na możliwości GIS-u „w chmurze”, wydaje się, że wreszcie mamy narzędzie do tego, żeby elastycznie taki efekt uzyskać – dodał. Sporo użytkowników na świecie taką chmurę wykorzystuje i robią bardzo interesujące rzeczy. Najciekawsze wyniki ma Europejska Agencja Środowiska (m.in. projekt „Eye on Earth”). Gawecki wspomniał też o Esri Maps for Office. Narzędzie to zostało udostępnione w połowie br. i pozwala opracowywać mapy tematyczne na bazie danych z arkusza kalkulacyjnego oraz przy wykorzystaniu materiałów podkładowych z usługi ArcGIS Online. Równocześnie możliwy jest eksport stworzonej mapy do PowerPointa...

Pełna treść artykułu w grudniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Najdokładniejsza mapa magnetyczna Ziemi
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS