Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Grudzień 2012, Nr 12 (211) |


• Niech państwo nie szkodzi biznesowi – mówią szefowie spółki OPGK w Opolu Wojciech Będkowski i Krystian Wachowski • Folwark zwierzęcy 2012 na drodze S2 • O współpracy z gminami opowiada geodeta powiatu krakowskiego Wojciech Basta • Przechodzimy na Amsterdam, czyli nowe rozporządzenie ws. państwowego systemu odniesień ...

powrót

Jerzy Przywara

Przechodzimy na Amsterdam

29 listopada weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów ws. państwowego systemu odniesień przestrzennych. Zastąpiło ono poprzednie z sierpnia 2000 roku. Jak każde ostatnio wydane geodezyjne rozporządzenie, tak i to budzi sporo wątpliwości.

Artykuł 3 ust. 1 Prawa geodezyjnego i kartograficznego mówi, że: podstawę do wykonywania prac geodezyjnych i kartograficznych stanowią osnowy geodezyjne opracowane w państwowym systemie odniesień przestrzennych. Nowy akt wpłynie zatem na wszelkie tego typu prace. Z pewnością był on potrzebny, chociażby po to, by uwzględnić w przepisach istnienie sieci ASG-EUPOS czy doprecyzować i uporządkować dotychczasowe przepisy, zwłaszcza że w czerwcu tego roku przestały obowiązywać instrukcje techniczne.

Rozporządzenie niniejsze plus dwa inne: o osnowach (wyszło w lutym br.) i o standardach technicznych (listopad 2011 r.) tworzą pewną całość i usuwają formalne bariery przy stosowaniu pomiarów GNSS w pracach geodezyjnych i kartograficznych. Szkoda, że wydano je w kolejności odwrotnej od tej, w jakiej to być powinno, ale to tylko odsłania słabość procesu legislacyjnego.

Rozporządzenie wprowadza do języka prawniczego takie pojęcia, jak: ETRS89, EVRS, konserwacja układu odniesienia, quasi-geoida czy wysokość normalna. I już tutaj rodzą się znaki zapytania, bo EVRS (European Vertical Reference System) określono jako kinematyczny system odniesienie wysokości, choć słowo „kinematyczny” (opisujący ruch ciał) nie ma tu uzasadnienia, co wynika chociażby z rezolucji IAG z Tromsoe w 2000 r. Z kolei „konserwację” układu odniesienia zdefiniowano jako „kontrolę stałości wyznaczanych współrzędnych wektorów położenia i prędkości” punktów osnowy podstawowej, choć przecież nie wyznacza się współrzędnych wektorów. Autorom nie przyszło do głowy, by po prostu napisać, że konserwacja to: kontrola stałoś­ci wzajemnego położenia punktów podstawowej osnowy geodezyjnej. O „osiach współrzędnych: szerokość geodezyjna i długość geodezyjna” nie ma co wspominać, bo zostanę posądzony o czepianie się.

To są w istocie drobiazgi. Najważniejsze, co wynika z rozporządzenia, to wprowadzenie nowych układów...

Pełna treść artykułu w grudniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Otwieranie modeli 3D GUGiK w QGIS
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS