Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Grudzień 2012, Nr 12 (211) |


• Niech państwo nie szkodzi biznesowi – mówią szefowie spółki OPGK w Opolu Wojciech Będkowski i Krystian Wachowski • Folwark zwierzęcy 2012 na drodze S2 • O współpracy z gminami opowiada geodeta powiatu krakowskiego Wojciech Basta • Przechodzimy na Amsterdam, czyli nowe rozporządzenie ws. państwowego systemu odniesień ...

powrót

Jerzy Przywara

Potyczka z koniem

Kiedy 26 stycznia br. wysłaliśmy pierwsze maile do urzędów z prośbą o podanie średnich zarobków na wybranych stanowis­kach w administracji geodezyjnej, nie przypuszczaliśmy, że proste zadanie zostanie potraktowane jak zamach na niezbywalne prawa urzędników, na same urzędy i Bóg wie, na co jeszcze.

Informacje te były zbierane na potrzeby artykułu o zarobkach w branży geodezyjnej w 2011 roku (osobno sondowane były firmy), który ukazał się na łamach GEODETY w marcu tego roku. Pisma kierowane na oficjalne adresy internetowe GUGiK, urzędów wojewódzkich i marszałkowskich oraz starostw/urzędów miały standardową treść i dołączoną tabelę z wybranymi stanowiskami (by pokazać czytelnikom drabinkę płacową). Gdy na pytanie o płace nie przychodziła odpowiedź lub była ona wymijająca, wysyłaliśmy wiadomość ponownie, uzupełniając ją formułką, że występujemy o udostępnienie tych danych w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej (choć w świetle przepisów podawanie podstawy prawnej nie jest konieczne). Niektóre urzędy na to odpowiadały i przesyłały stosowne dane, inne w ogóle nie reagowały, kolejne odpisywały, że danych pewnych osób nie udostępnią i już!

Tu niezbędne jest krótkie wyjaśnienie. Upubliczniając zarobki urzędnika, z jednej strony dotyka się ustawy o dostępie do informacji publicznej, z drugiej – artykułów 23 i 24 kodeksu cywilnego mówiących o ochronie dóbr osobistych. Ochrona tych dóbr rozumiana jest tak, że bez zgody pracownika nie można ujawniać wysokości wynagrodzenia, chyba że zezwalają na to jakieś szczególne przepisy. Takimi przepisami są właśnie ustawa o dostępie do informacji publicznej, a także ustawy o samorządzie gminnym, powiatowym i województwa, ustawa o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi czy chociażby kodeks spółek handlowych.

W naszym przypadku wykładnia prawa powinna być taka: upublicznieniu podlegają wynagrodzenia szefa GUGiK, WINGiK-a, geodety województwa czy geodety powiatowego, natomiast w odniesieniu do innych pracowników urzędów podawać należy średnie zarobki dla danego stanowiska. Jeśli jednak na jakimś stanowisku pracuje tylko jedna osoba, to zarobków się nie upublicznia, respektując tym samym wymagania wynikające z kc czy ustawy o ochronie danych osobowych.

Jest to jasne i logiczne, co więcej, na ten temat wypowiadały się wielokrotnie sądy, jednoznacznie ferując wyroki. Wydawałoby się, że po z górą dziesięciu latach od wejścia w życie ustawy o dostępie do informacji publicznej urzędnicy nie powinni mieć problemu z odpowiedzią na banalne w końcu pytanie redakcji.

Inwencja prawników pracujących w urzędach i samych urzędników nie zna jednak granic...

Pełna treść artykułu w grudniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Uber "naprawia" GPS w miastach
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS