Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Grudzień 2012, Nr 12 (211) |


• Niech państwo nie szkodzi biznesowi – mówią szefowie spółki OPGK w Opolu Wojciech Będkowski i Krystian Wachowski • Folwark zwierzęcy 2012 na drodze S2 • O współpracy z gminami opowiada geodeta powiatu krakowskiego Wojciech Basta • Przechodzimy na Amsterdam, czyli nowe rozporządzenie ws. państwowego systemu odniesień ...

powrót

Rozmawiał Jerzy Przywara

Dobry przykład z sąsiedztwa

O współpracy powiatu z gminami i wspólnych korzyściach z aktualnej bazy ewidencji gruntów i budynków mówi Wojciech Basta, geodeta powiatu krakowskiego

JERZY PRZYWARA: Jak powiat przekonał gminy do finansowania modernizacji ewidencji gruntów i budynków?
WOJCIECH BASTA: Pierwsze działania rozpoczęliśmy jeszcze w 2006 roku, kiedy stwierdziliśmy, że koszty przeprowadzenia modernizacji EGiB znacznie przewyższają możliwości finansowe ówczesnego powiatowego funduszu gospodarki zasobem geodezyjnym i kartograficznym. Nasz powiat liczy 17 gmin podzielonych na 265 obrębów, co przy dużej liczbie budynków i działek sprawia, że modernizacja jest niezwykle kosztowna. Dlatego też podjęliśmy rozmowy z wójtami i burmistrzami wszystkich gmin, przekonywaliśmy ich do współfinansowania prac. Głównymi argumentami były korzyści w postaci zaktualizowanej cyfrowej ewidencji gruntów i budynków oraz zwiększone wpływy z podatków do bud­żetu gminy, ponieważ dane z EGiB są podstawą wymiaru podatku.

Kto pierwszy wsparł finansowo modernizację?
Pierwsze porozumienie o współfinansowaniu modernizacji zostało zawarte między powiatem krakowskim a gminą Zielonki w 2008 r.

Ile ta gmina wydała na modernizację EGiB?
Koszt całego przedsięwzięcia wyniósł 1,136 mln zł. Powiat wyłożył 60% tej kwoty, gmina finansowała pozostałe 40%. Procedury modernizacji rozpoczęły się w grudniu 2008 r., a zakończyły w lutym 2010 r. Prace wykonywały krakowskie firmy: PGI Compass, OPGK i PG Geoprof. Pierwotnie w części graficznej EGiB ujawnionych było 4,6 tys. budynków, a w częś­ci opisowej 900. Po zakończeniu modernizacji okazało się, że jest ich 9,6 tys. Dla wszystkich założono kartoteki budynków i zaktualizowano użytki wokół nich.

Dlaczego aktualizacja użytków jest tak ważna?
W Zielonkach przed rozpoczęciem prac na wielu zabudowanych działkach użytki gruntowe były nadal oznaczone jako rolne. Mimo zmiany użytkowania właś­ciciele często nie zgłaszali tego faktu w ewidencji gruntów. Konsekwencją takiej sytuacji były niskie podatki wpływające do budżetu gminy oraz niesprawiedliwe różnice w obciążeniach podatkowych właścicieli gruntów zabudowanych i zainwestowanych. Ponieważ jednym z celów modernizacji jest aktualizacja użytków, zostały one oznaczone zgodnie z rzeczywistym stanem na gruncie...

Pełna treść wywiadu w grudniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Symulacja przerwania wału powodziowego
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS