wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Grudzień 2012, Nr 12 (211) |


• Niech państwo nie szkodzi biznesowi – mówią szefowie spółki OPGK w Opolu Wojciech Będkowski i Krystian Wachowski • Folwark zwierzęcy 2012 na drodze S2 • O współpracy z gminami opowiada geodeta powiatu krakowskiego Wojciech Basta • Przechodzimy na Amsterdam, czyli nowe rozporządzenie ws. państwowego systemu odniesień ...

powrót

Rozmawiał Jerzy Przywara

Dobry przykład z sąsiedztwa

O współpracy powiatu z gminami i wspólnych korzyściach z aktualnej bazy ewidencji gruntów i budynków mówi Wojciech Basta, geodeta powiatu krakowskiego

JERZY PRZYWARA: Jak powiat przekonał gminy do finansowania modernizacji ewidencji gruntów i budynków?
WOJCIECH BASTA: Pierwsze działania rozpoczęliśmy jeszcze w 2006 roku, kiedy stwierdziliśmy, że koszty przeprowadzenia modernizacji EGiB znacznie przewyższają możliwości finansowe ówczesnego powiatowego funduszu gospodarki zasobem geodezyjnym i kartograficznym. Nasz powiat liczy 17 gmin podzielonych na 265 obrębów, co przy dużej liczbie budynków i działek sprawia, że modernizacja jest niezwykle kosztowna. Dlatego też podjęliśmy rozmowy z wójtami i burmistrzami wszystkich gmin, przekonywaliśmy ich do współfinansowania prac. Głównymi argumentami były korzyści w postaci zaktualizowanej cyfrowej ewidencji gruntów i budynków oraz zwiększone wpływy z podatków do bud­żetu gminy, ponieważ dane z EGiB są podstawą wymiaru podatku.

Kto pierwszy wsparł finansowo modernizację?
Pierwsze porozumienie o współfinansowaniu modernizacji zostało zawarte między powiatem krakowskim a gminą Zielonki w 2008 r.

Ile ta gmina wydała na modernizację EGiB?
Koszt całego przedsięwzięcia wyniósł 1,136 mln zł. Powiat wyłożył 60% tej kwoty, gmina finansowała pozostałe 40%. Procedury modernizacji rozpoczęły się w grudniu 2008 r., a zakończyły w lutym 2010 r. Prace wykonywały krakowskie firmy: PGI Compass, OPGK i PG Geoprof. Pierwotnie w części graficznej EGiB ujawnionych było 4,6 tys. budynków, a w częś­ci opisowej 900. Po zakończeniu modernizacji okazało się, że jest ich 9,6 tys. Dla wszystkich założono kartoteki budynków i zaktualizowano użytki wokół nich.

Dlaczego aktualizacja użytków jest tak ważna?
W Zielonkach przed rozpoczęciem prac na wielu zabudowanych działkach użytki gruntowe były nadal oznaczone jako rolne. Mimo zmiany użytkowania właś­ciciele często nie zgłaszali tego faktu w ewidencji gruntów. Konsekwencją takiej sytuacji były niskie podatki wpływające do budżetu gminy oraz niesprawiedliwe różnice w obciążeniach podatkowych właścicieli gruntów zabudowanych i zainwestowanych. Ponieważ jednym z celów modernizacji jest aktualizacja użytków, zostały one oznaczone zgodnie z rzeczywistym stanem na gruncie...

Pełna treść wywiadu w grudniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Studenci inwentaryzują budynek AGH
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS