Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Listopad 2012, Nr 11 (210) |


• Ucieczka do przodu, czyli co nowego na Intergeo 2012 • Nie każdy musi być inżynierem – uwagi na marginesie forum nt. kształcenia i doskonalenia zawodowego geodetów • Ortofotomapa z drona, czyli UAV – obiecująca technologia z wieloma znakami zapytania (cz. II) • Teren i analityka czy klikanie? • Pomiary ...

powrót

Jerzy Królikowski

Patrzeć z góry na problemy

XXI Ogólnopolska Konferencja Fotointerpretacji i Teledetekcji, Toruń, 27-28 września

Od mierzenia stresu roślinności przez śledzenie sztormów po inwentaryzację azbestu – różnorodność tematów podejmowanych przez krajowych specjalistów w dziedzinie teledetekcji pokazuje, że pomysłów na badania jest bez liku. Tylko ile z nich kończy się praktycznymi wdrożeniami?

Przeglądając tematy referatów z toruńskiej konferencji, można dojść do wniosku, że teledetekcja umożliwia monitorowanie już praktycznie każdego aspektu funkcjonowania środowiska. Spora w tym zasługa nowych technologii: skanowania laserowego, zobrazowań satelitarnych, bezzałogowych maszyn latających, technik hiperspektralnych czy klasyfikacji obiektowej. Wszystkie te nowinki przewijały się przez wiele prezentacji, co pozwala wierzyć, że nasi naukowcy trzymają światowy poziom.

Z drugiej strony wielu uczestników narzekało na kiepski dostęp do wspomnianych technologii, warunkowany przede wszystkim brakiem pieniędzy. Sytuację tę, przynajmniej częściowo, powinny jednak rozwiązać: finiszujący projekt ISOK, akcesja Polski do ESA oraz wystrzelenie satelitów Sentinel (z których dane mają być darmowe). Ale niektóre uczelnie nie czekają z założonymi rękami na te wydarzenia i już teraz wdrażają u siebie nowe technologie. Najświeższym przykładem jest Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, który dzięki funduszom unijnym finalizuje właśnie zakup teledetekcyjnego drona...

Pełna treśc artykułu w listopadowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Skaning ułatwi modernizację statku
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS