Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Listopad 2012, Nr 11 (210) |


• Ucieczka do przodu, czyli co nowego na Intergeo 2012 • Nie każdy musi być inżynierem – uwagi na marginesie forum nt. kształcenia i doskonalenia zawodowego geodetów • Ortofotomapa z drona, czyli UAV – obiecująca technologia z wieloma znakami zapytania (cz. II) • Teren i analityka czy klikanie? • Pomiary ...

powrót

Jerzy Przywara

Orto z drona

UAV – obiecująca technologia z wieloma znakami zapytania, część II

Zanim bezzałogowe statki staną się na naszym niebie czymś zwyczajnym, należy uporządkować przepisy. W przeciwnym razie z dronami będzie więcej kłopotu niż pożytku.

Produkty zarejestrowane z pokładu UAV mogą być różne, chociaż najpopularniejszy jest dzisiaj zapis wideo. Ale na pewno znajdą się i tacy, którzy zamówią ortofoto, model 3D czy jakieś analizy wykonane na tej bazie. Już na samym początku powstaje zatem pytanie, czy ze zdjęć wykonanych z pokładu najmniejszych UAV można otrzymać ortofotomapę, czyli coś, na czym można mierzyć? Jak każda nowa technologia, także i ta ma swoich zwolenników i przeciwników.

Różnice między klasycznym fotografowaniem z samolotu a tym z UAV są bardzo wyraźne. Bezzałogowce latają o wiele niżej, montowane w nich aparaty z uwagi na ograniczenia w wadze są niewielkie i zwykle niemetryczne. Wiele do życzenia pozostawia ich rozdzielczość radiometryczna. Mała wysokość lotu oznacza także niewielki odfotografowany obszar. O ile do zrobienia ortofoto oczyszczalni Czajka w Warszawie potrzeba było dziewięciu „klasycznych” zdjęć, to w przypadku UAV obróbce poddano około 400. Faktem jest też, że małe samoloty i helikoptery są bardzo wrażliwe na podmuchy wiatru. Jak wtedy uzyskać racjonalne pokrycie podłużne i poprzeczne, zapewnić przyzwoity kąt pochylenia i nie stawać przed problemem przebierania w tysiącach nadmiarowych zdjęć? Równie ważna jak jakość zdjęć jest jakość oprogramowania użytego w procesie obróbki. Czy zapewnia ono poprawność fotogrametryczną? A jeśli tak, to dlaczego tak trudno na gotowych materiałach z UAV uniknąć artefaktów – wad obrazu będących efektem złej komputerowej obróbki oryginalnych danych? I tak dalej...

Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Pożar w Wólce Kosowskiej okiem satelity
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS