Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Listopad 2012, Nr 11 (210) |


• Ucieczka do przodu, czyli co nowego na Intergeo 2012 • Nie każdy musi być inżynierem – uwagi na marginesie forum nt. kształcenia i doskonalenia zawodowego geodetów • Ortofotomapa z drona, czyli UAV – obiecująca technologia z wieloma znakami zapytania (cz. II) • Teren i analityka czy klikanie? • Pomiary ...

powrót

Jerzy Przywara

Nie każdy musi być inżynierem

Pracodawcy strzelali z grubej rury, profesorowie bronili się, że robią, co mogą, ale bez pieniędzy i z kiepskiego surowca Einsteinów nie wyprodukują, przedstawiciel MNiSW dawał do zrozumienia, że jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej.

Tak jednym zdaniem można by streś­cić zorganizowane przez GUGiK „Forum na temat kształcenia i doskonalenia zawodowego geodetów i kartografów” (Warszawa, 17-18 września). Ale sprawa szkolnictwa geodezyjnego jest o wiele poważniejsza, niżby się wydawało. Bo to nie krotochwila o skopanych standardach, która zaprząta teraz wszystkim głowy. To nie oddalające się w niebyt nowe prawo geodezyjne i kartograficzne. To nawet nie kataster.

Jakość absolwentów wypuszczanych przez uczelnie jest kwestią przetrwania zawodu. Im słabszy materiał, tym marniejsze są na to szanse. To brutalne, ale proste prawo obowiązuje w rywalizacji między dyscyplinami. Niech więc nikogo nie zmylą urzędowe optymistyczne „INSPIRE-podobne” wizje, że geodezja po uchwaleniu ustawy o IIP nabrała znaczenia i wiatru w żagle. Te wizje będą realizować w większości ludzie, którzy właśnie studiują albo opuszczą mury uczelni za lat 5 czy 10. Strach pomyśleć, co się będzie działo. Od lat prawo geodezyjne i kartograficzne okrawają pod swoje potrzeby budowlańcy, rzeczoznawcy czy dzisiaj „deregulatorzy”. Tak samo branżę skroją na swoją modłę i podobieństwo informatycy, GIS-owcy i inni. Ci, za którymi stoją pieniądze i silne lobby.

Marne opinie o poziomie kształcenia naszych szkół wyższych wystawiają już nie tylko przedsiębiorcy, ale i ludzie nauki. Niedawno krytyczne zdanie wyrazili w wywiadach prof. Ryszard Tadeusiewicz, osoba nietuzinkowa, najlepszy rektor AGH ostatnich dekad, a także prof. Aleksander Brzeziński z Politechniki Warszawskiej legitymujący się w ostatnich latach bodaj największymi osiągnięciami naukowymi w geodezyjnym światku. W anonimowej ankiecie przeprowadzonej w końcu października przez redakcję GEODETY wśród kadry naukowo-dydaktycznej wydziałów kształcących w dziedzinie geodezji i kartografii aż 92% ankietowanych odpowiedziało, że w ostatnich latach poziom kształcenia geodetów znacznie się obniżył.

Marne opinie wystawiają sobie zresztą sami studiujący. Twierdzę, że żaden z nowo przyjętych studentów geodezji dowolnej uczelni nie zdałby egzaminu wstępnego z fizyki i matematyki, jaki obowiązywał na wydziałach geodezyjnych na AGH czy PW w latach 70. czy 80. Choć wniosek ten zaprzecza teorii ewolucji, według której każde kolejne pokolenie siedzi na coraz to wyższej gałęzi, objawy zapaści są aż nadto widoczne. Powodów tego stanu jest wiele...

Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Pożar w Wólce Kosowskiej okiem satelity
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS