Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Wrzesień 2012, Nr 9 (208) |


• Hydrografii bliżej do geodezji niż nawigacji – pisze prof. Andrzej Stateczny • Kto nie zgłasza prac geodezyjnych i kartograficznych... • Myślenie o własności • 115 stacji GNSS do końca roku – zapowiada Andrzej Jaroszewicz, prezes spółki TPI • Wóz albo przewóz – rozmowa z prezesem OPGK WROCŁAW ...

powrót

Jerzy Królikowski

Na wszelki wypadek

Zestawienie systemów monitoringu geodezyjnego

Monitoring geodezyjny ma być ponoć najszybciej rozwijającą się gałęzią geodezji. Prognozy ekonomiczne wskazują, że wartość tego rynku będzie rosła w tempie nawet 20% rocznie. Dla porównania: w przypadku błyskawicznie rozwijającej się branży nawigacji satelitarnej jest to obecnie 13% z perspektywą spadku do 2% w końcu tej dekady. Uzasadnieniem tak optymistycznych prog­noz dla monitoringu jest przede wszystkim rozwój budownictwa, w wyniku czego wznoszone są coraz wyższe i bardziej karkołomne inwestycje. Dzięki systemowi monitoringu inwestor może dokładnie i na bieżąco kontrolować zachowanie konstrukcji, a także jej wpływ na okoliczne budynki. To również świetne zabezpieczenie przed bezpodstawnymi pozwami o odszkodowanie. Tak więc choć wykorzystanie systemów monitoringu geodezyjnego w wielu krajach (w tym w Polsce) nie jest wprost wymagane przez prawo, a jednocześnie sporo kosztuje, to przy inwestycjach wartych miliardy złotych czy dolarów (jak warszawskie metro) nikt przy zdrowych zmysłach nie kwestionuje już zasadności takich rozwiązań.

Choć w Polsce wielkich inwestycji jest niewiele, nie znaczy to, że rynek monitoringu nie ma perspektyw. Wręcz przeciwnie! Paradoksalnie szansą jest starzejąca się infrastruktura, jak np. wznoszone w PRL-u zapory czy bloki energetyczne. Prędzej czy później muszą one być objęte jakimś rodzajem monitoringu, inaczej mogą stanowić ogromne zagrożenie dla pracowników, a nawet okolicznej ludności.

Przestrogą dla inwestorów chcących oszczędzać na systemach monitoringu jest katastrofa w węgierskiej hucie aluminium Ajka w 2010 r. Ze zbiornika retencyjnego wylało się wówczas 700 tys. m3 żrących substancji, zabijając 10 osób, powodując straty materialne sięgające 35 mln euro oraz nieodwracalne szkody w środowisku naturalnym. Gdyby zbiornik objęty był monitoringiem, katastrofy zapewne udałoby się uniknąć, a w najgorszym przypadku możliwe byłoby chociaż ostrzeżenie okolicznych mieszkańców...

Pełna treśc artykułu we wrześniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Geospatial Revolution, odc. 3
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS