Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Wrzesień 2012, Nr 9 (208) |


• Hydrografii bliżej do geodezji niż nawigacji – pisze prof. Andrzej Stateczny • Kto nie zgłasza prac geodezyjnych i kartograficznych... • Myślenie o własności • 115 stacji GNSS do końca roku – zapowiada Andrzej Jaroszewicz, prezes spółki TPI • Wóz albo przewóz – rozmowa z prezesem OPGK WROCŁAW ...

powrót

Opracowanie redakcji

Monitoring po polsku

Badania nad systemami mierzenia deformacji i przemieszczeń dają naukowcom spore pole do popisu i współpracy z biznesem. Czy jednak polskie instytucje naukowe dostrzegły ten potencjał?

Pierwsze systemy monitoringu w dzisiejszym rozumieniu tego terminu zaczęły się pojawiać dopiero na początku lat 90., choć prace badawcze nad automatyzacją pomiarów prowadzone były znacznie wcześniej. Wśród krajowych pionierów tych badań można wymienić m.in. prof. Wojciecha Janusza z IGiK – który o pomiarach deformacji pisał już w 1971 r. w swojej habilitacji, a także dr. Mariana Kowalczyka, który w 1977 r. jako pracownik Politechniki Wrocławskiej zaprezentował koncepcję automatyzacji pomiarów kontrolnych zapór ziemnych. Co zmieniło się od tego czasu na polskich uczelniach oraz w instytutach badawczych?

Na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie prace naukowe koncentrują się przede wszystkim na terenach górniczych – zarówno kopalniach (odkrywkowych i podziemnych), jak i powstałych w wyniku ich eksploatacji górotworach. Jednym z rozwiązań opracowanych na AGH jest laserowy system z komputerową detekcją wiązki do pomiarów dwukierunkowych przemieszczeń względem dowolnie ukierunkowanej referencyjnej wiązki. Sprawdza się on m.in. do wyznaczania: przemieszczeń górnych poziomów wysokich budynków i wież szybów górniczych względem fundamentów, wyznaczania ugięć i przemieszczeń mostów, obniżeń i przemieszczeń poziomych wywołanych eksploatacją górniczą, nachyleń budynków i obiektów przemysłowych czy pionowości lub prostoliniowości prowadników w szybach górniczych (GEODETA 9/2009).

Drugim pomysłem krakowskich naukowców są wizyjne systemy pomiarów zmian długości między znakami pomiarowymi. Dzięki nim można m.in. wyznaczać wartości wsuwów i wysuwów rur w kompensatorach rurociągów, a także obliczać: odkształcenia poziome na bazach pomiarowych realizowanych przez cięgna lub pręty; zmiany rozwartości szczelin dylatacyjnych lub pęknięć czy ugięcia mostów. Na AGH opracowano ponadto różne konfiguracje rozwiązań GNSS do wyznaczania obniżeń i przemieszczeń poziomych obiektów budowlanych i przemysłowych.

Jak podkreśla dr Mieczysław Jóźwik z Katedry Ochrony Terenów Górniczych, Geoinformacji i Geodezji Górniczej AGH, dwa pierwsze rozwiązania są autorskimi koncepcjami pracowników katedry. Wszystkie trzy zostały zaś sprawdzone w praktyce i są już gotowe do wdrożeń – nie tylko na terenach górniczych. Za ich pomocą można rejestrować dane z częstotliwością nawet do 60 Hz, przesyłać je przez sieć GSM, a nawet zdalnie sterować komputerem pomiarowym...

Pełna treść we wrześniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

XXVII Kongres Międzynarodowej Federacji Geodetów (FIG Congress 2022)
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS