Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Wrzesień 2012, Nr 9 (208) |


• Hydrografii bliżej do geodezji niż nawigacji – pisze prof. Andrzej Stateczny • Kto nie zgłasza prac geodezyjnych i kartograficznych... • Myślenie o własności • 115 stacji GNSS do końca roku – zapowiada Andrzej Jaroszewicz, prezes spółki TPI • Wóz albo przewóz – rozmowa z prezesem OPGK WROCŁAW ...

powrót

Paweł Szmajda

Geodeta zaktualizuje mapę przez internet

Kolejny etap rozwoju systemów zarządzania zasobem geodezyjnym i kartograficznym

Ograniczenia natury ekonomicznej, organizacyjnej i technicznej związane z funkcjonowaniem państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego powodują, że ośrodki dokumentacji coraz częś­ciej szukają rozwiązań informatycznych zapewniających sprawną obsługę geodetów i klientów, a także pozwalających obniżyć całkowite koszty prowadzenia (aktualizacji) zasobu.

Możliwość internetowej obsługi prac geodezyjnych, zapewnienie bezpośredniej, bieżącej aktualizacji danych przez geodetów, sprawna sprzedaż danych i dokumentów z zasobu oraz zapewnienie łatwego dostępu do aktualnej informacji należą do głównych kryteriów branych pod uwagę przy wyborze systemu.
Jednocześnie uchwalane są i projektowane nowe akty prawne mające decydujący wpływ na sposób funkcjonowania systemów informatycznych związanych z obsługą baz danych państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego. W przepisach tych znajdziemy szczegółowe regulacje dotyczące zakresu informacyjnego poszczególnych baz (GESUT, EGiB, BDOT500 itp.) oraz standardów technicznych ich prowadzenia. Podstawowym wymogiem stawianym tym bazom jest ich wzajemna integracja na poziomie modelu danych, zapewnienie ich interoperacyjności i referencyjności dla innych rejestrów publicznych.

Jeśli jednak popatrzeć na aplikacje od strony interfejsów użytkownika, to z reguły poszczególne bazy danych zasobu obsługiwane są przez rozwiązania, z których każde jest autonomiczną aplikacją dziedzinową, związaną z okreś­loną bazą, posiadającą zestaw wszystkich niezbędnych funkcji umożliwiających jej samodzielne działanie. Na przykład każda taka aplikacja posiada własny zestaw narzędzi do generowania danych i dokumentów. W takim przypadku wydanie kompletu dokumentów i danych dla klienta ośrodka wymaga od użytkownika systemu pracy w kilku różnych aplikacjach dziedzinowych i ich szczegółowej znajomości, co znacznie komplikuje i podraża koszty obsługi zasobu. Należy także zwrócić uwagę na fakt, że wydawanie danych i dokumentów z poszczególnych baz odbywa się w jednym, wspólnym kontekście, jakim jest zamówienie na dane i dokumenty oraz związana z nim płatność. W przypadku prac geodezyjnych zamówienie to jest w bezpośredniej relacji z zarejestrowanym numerem w księdze ewidencji robót geodezyjnych oraz ze zarchiwizowanym operatem. Te z kolei są powiązane z procesami kontroli i aktualizacji baz danych zasobu...

Pełna treść artykułu we wrześniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Skaning ułatwi modernizację statku
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS