Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Wrzesień 2012, Nr 9 (208) |


• Hydrografii bliżej do geodezji niż nawigacji – pisze prof. Andrzej Stateczny • Kto nie zgłasza prac geodezyjnych i kartograficznych... • Myślenie o własności • 115 stacji GNSS do końca roku – zapowiada Andrzej Jaroszewicz, prezes spółki TPI • Wóz albo przewóz – rozmowa z prezesem OPGK WROCŁAW ...

powrót

Emil Żyszkowski, Rafał Kokoszka

Sąsiedzki PLUSK

Polsko-słowackie przekraczanie granic w gospodarce wodnej

Wpisując się w nurt działań na rzecz poprawy stanu środowis­ka naturalnego, Polska i Słowacja podjęły budowę systemu informacji geograficznej PLUSK. Ma on służyć jako płaszczyz­na wymiany informacji, analizy i zarządzania zasobami wód powierzchniowych i podziemnych. System obejmuje zlewnie Dunajca, Popradu i Orawy o powierzchni ponad 6700 km kw.

W ostatnich latach zasoby wodne są przedmiotem szczególnej tros­ki zarówno ze strony władz, jak i obywateli, co znajduje także odzwierciedlenie w dyrektywach Unii Europejskiej. Naturalnym obszarem, przez pryz­mat którego rozpatruje się stan zasobów wodnych i ich ochronę, są zlewnie rzek. Takiego podejścia do ochrony i gospodarowania wodami wymagają dyrektywy unijne. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie oraz Słowackie Przedsiębiorstwo Gospodarki Wodnej w Bańskiej Szczawnicy doprowadziły do opracowania systemu informatycznego PLUSK dla wspólnych polsko-słowackich wód granicznych na potrzeby Ramowej Dyrektywy Wodnej i Dyrektywy Powodziowej współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013. PLUSK z pewnością przyczyni się do zacieśnienia współpracy między instytucjami w Polsce i na Słowacji oraz ułatwi prowadzenie spójnych działań dotyczących polityki wodnej.

•Cel i adresaci systemu PLUSK
Głównym założeniem projektu była poprawa dostępności informacji o stanie wód, a co za tym idzie – zwiększenie odpowiedzialności za decyzje związane z kształtowaniem stanu środowiska wodnego. W tym celu opracowano narzędzia do sporządzania ilościowych i jakościowych bilansów wodnogospodarczych. Ich zadaniem jest wspieranie wdrażania planu gospodarowania wodami oraz pomoc w kształtowaniu użytkowania zasobów wodnych zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Respektowanie powyższych zasad umożliwi łagodzenie wpływu użytkowania tychże zasobów na stan wód powierzchniowych i podziemnych.

System PLUSK służy odbiorcom w obu krajach. Wśród użytkowników można wyróżnić trzy grupy:
1. jednostki administracji rządowej odpowiedzialne za prowadzenie polityki wodnej;
2. instytucje, urzędy i jednostki administracji publicznej oraz inni użytkownicy wód;
3. organizacje pozarządowe, osoby zawodowo zainteresowane problematyką wodną, a także całe społeczeństwo...

Pełna treść artykułu we wrzesniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

World Trade Center w obiektywie Stanisława Nazalewicza
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS