Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Wrzesień 2012, Nr 9 (208) |


• Hydrografii bliżej do geodezji niż nawigacji – pisze prof. Andrzej Stateczny • Kto nie zgłasza prac geodezyjnych i kartograficznych... • Myślenie o własności • 115 stacji GNSS do końca roku – zapowiada Andrzej Jaroszewicz, prezes spółki TPI • Wóz albo przewóz – rozmowa z prezesem OPGK WROCŁAW ...

powrót

Alfons Jacko

Myślenie o własności

Jesteśmy w trakcie porządkowania przepisów, choć obrana metoda zaprzecza zasadzie od ogółu do szczegółu.

Zamiast uchwalenia nowego Prawa geodezyjnego i kartograficznego wprowadza się nowe rozporządzenia umocowane w dotychczasowej ustawie. Poprzednia ekipa GUGiK wybrała taką drogę i jeśli kolejne rozporządzenia będą takiej jakości, jak wprowadzone w ubiegłym roku standardy, to bałagan będzie się potęgował.

To, że moja opinia nie jest odosobniona, potwierdza artykuł dr. Ryszarda Pażusa z GEODETY 6/2012. Nie odnoszę się do tych uwag, gdyż moje kompetencje w zakresie mierzenia osnów są niewspółmiernie skromniejsze. Jednak o braku doświadczenia i wiedzy autorów rozporządzenia na temat wykonywania pomiarów świadczy chociażby fakt, że zalecają w jednej sesji pomiarowej GNSS wykonać kontrolę na dwóch punktach osnowy, które mogą być oddalone od obiektu o 5 km. Praktycznie nie zdarza się, aby w takim przypadku sesja pomiarowa nie została zerwana, czyli spełnienie takiego warunku jest niemożliwe. Ale skoro cztery osoby napisały standardy zastępujące wszystkie dotychczasowe instrukcje, to nawet trudno się dziwić usterkom. Bo czyż można znać cały zakres zagadnień?

W marcowym GEODECIE w artykule „W realu czy w wirtualu” pisałem o potrzebie stabilizacji granic. Ponownie zabieram głos, gdyż 2 czerwca na Walnym Zgromadzeniu GIG obecnych było trzech autorów wspomnianych standardów i oceniam, że żyją oni w wirtualnym świecie, a na dodatek nie rozumieją tego, co definiują. Jeś­li radca GGK mówi, że ustalenie, wznowienie i stabilizację granic może wykonać geodeta uprawniony z zakresem nr 1, a z kolei geodeta uprawniony z zakresem nr 2, nie posiadając uprawnień z zakresu 1, może wykonać podział nieruchomości, to jest to pomieszanie z poplątaniem. Dodatkowo na pytanie o nową regulację w zakresie wznowienia granic, która przyjmuje, że precyzja wznowienia punktu granicznego jest niższa od dokładnoś­ci jego pomiaru, a na dodatek uzależnia dokładność wznowienia od tego, czy punkt był stabilizowany, czy też nie, autorzy odpowiadają mętnie o swych wątpliwościach...

Pełna treść artykułu we wrześniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

XXVII Kongres Międzynarodowej Federacji Geodetów (FIG Congress 2022)
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS