Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Wrzesień 2012, Nr 9 (208) |


• Hydrografii bliżej do geodezji niż nawigacji – pisze prof. Andrzej Stateczny • Kto nie zgłasza prac geodezyjnych i kartograficznych... • Myślenie o własności • 115 stacji GNSS do końca roku – zapowiada Andrzej Jaroszewicz, prezes spółki TPI • Wóz albo przewóz – rozmowa z prezesem OPGK WROCŁAW ...

powrót

Adam Wójcik

Jaka sankcja za wykroczenie

Kto nie zgłasza prac geodezyjnych i kartograficznych…

Praktyka pokazuje, że wykonawcy prac geodezyjnych i kartograficznych często nie wywiązują się należycie z ustawowego obowiązku ich zgłaszania i przekazywania materiałów do PZGiK. Ale czy właściwe organy podejmują przewidziane prawem kroki mające na celu wyciągnięcie konsekwencji wobec sprawców naruszenia tego przepisu ustawy?

Zgodnie z art. 12 Prawa geodezyjnego i kartograficznego (dalej Pgik)wykonawca prac geodezyjnych i kartograficznych jest obowiązany zgłosić do organów, o których mowa w art. 40 ust. 3 tej ustawy, prace przed przystąpieniem do ich wykonania, a po wykonaniu przekazać powstałe materiały lub informacje o tych materiałach do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego (dalej PZGiK). Organy służby geodezyjnej i kartograficznej w ramach swoich kompetencji nadzorczych i kontrolnych niejednokrotnie wykrywają i ujawniają nieprawidłowości w tym zakresie.

• Prace geodezyjne, osoby kierujące nimi i je nadzorujące a wykonawcy tych prac
Prace geodezyjne i kartograficzne
. Ustawa Pgik w art. 2 pkt 1 i pkt 2 wyczerpująco objaśnia znaczenie pojęć: „prace geodezyjne” i „prace kartograficzne”:
1. prace geodezyjne – rozumie się przez to projektowanie i wykonywanie pomiarów geodezyjnych, wykonywanie zdjęć lotniczych, dokonywanie obliczeń, sporządzanie i przetwarzanie dokumentacji geodezyjnej, a także zakładanie i aktualizację baz danych, pomiary i opracowania fotogrametryczne, grawimetryczne, magnetyczne i astronomiczne związane z realizacją zadań w dziedzinie geodezji i kartografii oraz krajowego systemu informacji o terenie;
2. prace kartograficzne – rozumie się przez to opracowywanie, merytoryczne i techniczne redagowanie map i opracowań pochodnych oraz ich reprodukowanie.

Z definicji jednoznacznie wynika, że prace te obejmują swym zakresem wyłącznie czynności techniczne (specjalistyczne): tj. wykonywanie pomiarów, przetwarzanie danych oraz merytoryczne opracowywanie dokumentów itp. Prace te nie zawierają natomiast jakichkolwiek „komponentów” logistycznych związanych z zabezpieczeniem ich realizacji czy też czynności koniecznych do wykonania przed rozpoczęciem bądź po zakończeniu tych prac.

Wykonawca prac geodezyjnych i kartograficznych. Prace te, jak stanowi art. 11 Pgik, wykonują podmioty prowadzące działalność gospodarczą, a także inne jednostki organizacyjne utworzone zgodnie z przepisami prawa, jeżeli przedmiot ich działania obejmuje prowadzenie tych prac. Oznacza to w szczególności, że wykonawcą prac geodezyjnych jest podmiot gospodarczy wpisany do rejestru działalności gospodarczej lub KRS, a więc posiadający NIP i REGON. Analiza przywołanego przepisu prowadzi jednocześnie do stwierdzenia, że tak zdefiniowany „wykonawca” nie jest podmiotem, który może legitymować się uprawnieniami zawodowymi w zakresie geodezji i kartografii. Uprawnienia zawodowe nadawane są bowiem osobom fizycznym (geodetom) spełniającym stosowne kryteria, a nie podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą...

Pełna treść artykułu we wrześniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

KNG Dahlta w Tatrach
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS