Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Sierpień 2001, Nr 8 (75) |


• Małopolski System Informacji Przestrzennej – nowe oblicze • Monitorowanie roślinności na podstawie danych satelitarnych • Przyjdzie walec i wyrówna • Uciec ze skansenu, czyli spodziewane miejsce w geodezji XXI wieku • Sprostamy wyzwaniu – koncepcja krajowego systemu ewidencji gospodarstw rolnych • O ...

powrót

Włodzimierz Kwieciński

Administracja jak wygodne buty

Z wizytą w nowej siedzibie PODGiK w Poznaniu

Uroczystym przecięciem biało-czerwonej wstęgi 3 lipca zainaugurował oficjalną działalność w nowej siedzibie Powiatowy Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Poznaniu. Teraz mieści się on (wraz z Inspektoratem Nadzoru Budowlanego) przy ulicy Jackowskiego. Pierwszego nacięcia wstęgi dokonał wicewojewoda wielkopolski Włodzimierz Wilkanowicz, gdyż „dokumentacja kartograficzna to zadanie władzy centralnej”, drugiego – gospodarz całego budynku, starosta poznański Ryszard Pomin, dzieła dokończył – dyrektor ośrodka Jerzy Wiktorko.

Trudne początki
Rozparcelowany powiatowy zasób geodezyjny i kartograficzny stał się łakomym kąskiem już w momencie wdrożenia reformy administracyjnej i spowodował, że został on uporządkowany – tak skwitował swoją decyzję starosta poznański, który 18 stycznia 1999 roku powołał gospodarstwo pomocnicze pod nazwą Powiatowy Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Poznaniu. – I nie jest to wzięty z poprzednich dekad wzór centralizmu demokratycznego, lecz swoiście rozumiana koncentracja, która winna stać się wzorem w XXI wieku. Bowiem – jak stwierdził wicewojewoda Wilkanowicz – administracja winna być jak wygodne buty, nie powinna przeszkadzać ani uwierać.
Początkowo trudnością nie do pokonania w organizacji Ośrodka była fatalna sytuacja lokalowa. Pomieszczenia wynajmowano od Zarządu Geodezji i Katastru Miejskiego „Geopoz” w Poznaniu, od Korporacji Budowlanej Poznań–Północ oraz wykorzystywano pomieszczenia udostępnione przez Starostwo. Jak wyjaśnił kierownik zasobu mapowego i dokumentacji pomiarów geodezyjnych Włodzimierz Dziemkowicz, brak odpowiedniego lokalu uniemożliwiał przejęcie całości dokumentów państwowego zasobu geodezyjno-kartograficznego powiatu dotychczas rozlokowanego nie tylko w Poznaniu, ale również w Środzie Wlkp., Śremie, Obornikach Wlkp. i Nowym Tomyślu. Dlatego też Zarząd Powiatu Poznańskiego podjął decyzję o adaptacji i przeznaczeniu na potrzeby PODGiK pustych pomieszczeń po byłym zakładzie krawieckim przy ul. Jackowskiego. Było to zadanie wyjątkowo trudne, ponieważ w przeszłości pełniły one rolę hal produkcyjnych i brak było w nich instalacji oraz ścianek działowych. Całość prac została sfinansowania ze środków Powiatowego Funduszu Gospodarki Zasobem Geodezyjnym i Kartograficznym. I, trzeba przyznać, funduszu niemałego – sam remont pomieszczeń kosztowa ł ok. 1,3 mln złotych. Dziś całość prezentuje się okazale. Przez środek pomieszczenia, na całej jego długości biegnie, mówiąc po poznańsku, anterejka (korytarz, przedpokój). Po obu jej stronach znajdują się wydzielone ściankami działowymi – nie sięgającymi sufitu – pomieszczenia różnych działów ośrodka. Bardziej przypominają one boksy niż typowe pokoje. Prawie wszystkie zabudowane są szafami z szufladami na mapy i półkami na różnego typu dokumentację. Ściany w kolorze dojrzałej cytryny dodają pomieszczeniom ciepła.

Największy w Wielkopolsce
PODGiK w Poznaniu jest największym ośrodkiem w Wielkopolsce i jednym z największych w kraju. Dyrektor Jerzy Wiktorko poinformował, że w roku 2000 kierowany przez niego Ośrodek wykonał blisko 17 tys. zleceń na przygotowanie materiałów geodezyjnych, a wpływy na Powiatowy Fundusz Gospodarki Zasobem Geodezyjnym i Kartograficznym wyniosły ponad 1,7 mln złotych. Jeśli zaś idzie o pozwolenia na budowę, to w latach 1995-99 powiat poznański wydał ich ponad 25% w skali województwa. A jeśli uwzględnimy miasto Poznań, procent ten jeszcze rośnie. Na terenie powiatu buduje się znaczącą część wszystkich obiektów województwa. Podobnie jest zresztą na rynku nieruchomości – około 70% obrotów przypada w Wielkopolsce na aglomerację poznańską.
Zgromadzony zasób geodezyjny jest podstawą obrotu nieruchomościami, naliczania podatków oraz podstawą do sporządzania map dla celów projektowych. Na podstawie zgromadzonych dokumentów geodezyjnych już można ustalić historię każdej nieruchomości, co wykorzystywane jest przy obecnych przekształceniach własnościowych.

Pełna treść artykułu w sierpniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Wyprawa BARI 1976
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS