Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Sierpień 2001, Nr 8 (75) |


• Małopolski System Informacji Przestrzennej – nowe oblicze • Monitorowanie roślinności na podstawie danych satelitarnych • Przyjdzie walec i wyrówna • Uciec ze skansenu, czyli spodziewane miejsce w geodezji XXI wieku • Sprostamy wyzwaniu – koncepcja krajowego systemu ewidencji gospodarstw rolnych • O ...

powrót

Jerzy Przywara

Obrazki z satelity

I Konferencja Użytkowników Systemu ERDAS IMAGINE, Warszawa, 31 maja.
Obróbka zdjęć satelitarnych do niedawna była dziedziną zastrzeżoną jedynie dla wojska i ośrodków naukowych. Ostatnio, dzięki zaangażowaniu w technologię kosmiczną firm komercyjnych, jest szansa na to, aby obrazy satelitarne trafiły „pod strzechy”.

Półtora wieku przed tym, nim jesienią 1957 r. na orbicie okołoziemskiej znalazł się pierwszy sztuczny satelita (Sputnik, ZSRR), jedne z pierwszych zdjęć powierzchni Ziemi wykonał z balonu kapitan J.M.J. Cautell podczas bitwy pod Fleurus 26 czerwca 1794 r. Ponad sto lat później, w październiku 1911 r., Włoch Piazza wykorzystał (do sfotografowania pozycji wojsk tureckich niedaleko El Aziz w Libii) kolejny latający wehikuł – samolot marki Bleriot. Do zastąpienia samolotu przez satelitę wystarczyło już niecałe pół wieku.
Człowiek o przeciętnym wzroście stojący na ziemi widzi gołym okiem obiekty w promieniu 5-6 kilometrów. Gdy obserwator znajdzie się na 20-metrowej wieży, promień ten wzrasta do kilkunastu kilometrów. Z najwyższego piętra Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie można zobaczyć horyzont w promieniu 40 kilometrów. Satelita poruszający się po orbicie na wysokości 160 km pozwala na śledzenie powierzchni o promieniu aż półtora tysiąca kilometrów. To jeden z powodów, dla których podbój kosmosu i rozwój techniki satelitarnej mają takie znaczenie.
Wraz z rozwojem kamer fotograficznych oraz techniki rejestrowania i przesyłania danych z kosmosu, rozwijała się technologia ich obróbki. Gdy pojawiły się komputery, a obraz powierzchni Ziemi zaczęto rejestrować w wielu pasmach widma elektromagnetycznego, do opracowywania danych wprzęgnięto oprogramowanie. Tylko komputer mógł sobie bowiem poradzić z taką masą nadchodzących informacji.
Wraz z upływem czasu zastrzeżone technologie stały się dostępne także dla firm cywilnych, a zapotrzebowanie na informacje rejestrowane przez satelity – równie ważne dla wojska, jak i służb cywilnych. W latach 60. i 70. służby cywilne wykorzystywały zobrazowania satelitarne głównie do prognozowania pogody i zagadnień klimatycznych. W kolejnych latach zakres ten rozszerza ł się na nowe dziedziny. Dzięki danym satelitarnym rozwiązuje się dzisiaj problemy związane m.in. z zagrożeniem środowiska, prognozowaniem zbiorów, inwentaryzacją szkód na wielkich obszarach, projektowaniem arterii komunikacyjnych i tras przesyłowych. Trudno znaleźć obszar aktywności człowieka, w którym nie stosowano by danych zarejestrowanych z pułapu satelitów.
Zaangażowanie w technologię kosmiczną firm komercyjnych doprowadziło w końcu lat 90. do tego, że zdjęcie satelitarne może kupić prawie każdy. Cena – od kilku do kilkudziesięciu złotych za kilometr kwadratowy – nie jest tu żadną barierą.

Pełna treść artykułu w sierpniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Ewolucja OSM od 2006 do 2018 roku
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS