Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Sierpień 2001, Nr 8 (75) |


• Małopolski System Informacji Przestrzennej – nowe oblicze • Monitorowanie roślinności na podstawie danych satelitarnych • Przyjdzie walec i wyrówna • Uciec ze skansenu, czyli spodziewane miejsce w geodezji XXI wieku • Sprostamy wyzwaniu – koncepcja krajowego systemu ewidencji gospodarstw rolnych • O ...

powrót

Ryszard M. Tukaj

Fotogrametria po polsku

Długo zastanawiałem się, czy napisać na temat sytuacji fotogrametrii na polskim rynku. Z wielu względów jest to temat niewygodny, niechciany, a dla piszącego nawet niebezpieczny. Charakterystyczne jest też, iż umieściłem ten artykuł w profesjonalnym piśmie geodetów, a nie w periodyku fotogrametrycznym, którego po prostu nie ma. Na szczęście przynajmniej połowa artykułów drukowanych w GEODECIE dotyczy właśnie fotogrametrii.

I tak, gdzieś na uboczu, pod dyktando geodezji, egzystuje w nędzy i pokorze fotogrametria – dziedzina przecież
w Polsce znana i mająca jeszcze przedwojenne tradycje. Cóż jednak począć, skoro – jak podano w GEODECIE 12/2000 – w Polsce bractwa geodezyjnego jest ponad 40 000, czyli mniej więcej tyle, ile razem w Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii i Włoszech. Oczywiście, że geodeci są potrzebni, tak jak górnicy, ekonomiści, prawnicy czy fotogrametrzy. Nikt nie może przecież twierdzić, że w kraju, w którym mocny jest przemysł budowy samochodów ciężarowych, nie ma zapotrzebowania na samochody osobowe i wszyscy powinni jeździć na przyczepach, bo więcej pasażerów się zmieści. Użyłem porównania z samochodami, gdyż zarówno osobowe, jak i ciężarowe służą podobnemu celowi, czyli przemieszczaniu towarów lub ludzi. Podobnie wspólne zadanie mają geodezja i fotogrametria. Tworzą mapy. Obie dziedziny wzajemnie się przenikają i uzupełniają, jednak przy bliższym spojrzeniu zauważamy różnicę. Opracowania fotogrametryczne obejmują właściwe im skale i cechują się wymaganymi dla tych skal dokładnościami. I nie jest w nich konieczna wyższa dokładność, gdyż takowe zadanie wypełniają mapy o odpowiednio większych skalach.
Fotogrametryczny pomiar nie może dotyczyć opracowania małego obiektu, jako odrębnej całości, z jednego prostego powodu – byłby zbyt kosztowny. I to są właśnie zadania geodetów. Większość fachowców z branż geodezyjnej i fotogrametrycznej zdaje sobie sprawę, że map w skalach od 1:1000 do 1:25 000, nawet dla średniej wielkości miasta, nie opłaca się wykonywać tradycyjnymi metodami geodezyjnymi. Już po bardzo pobieżnej kalkulacji widać, że proporcja kosztów opracowania geodezyjnego do fotogrametrycznego wynosi w tym przypadku 8:1. Oczywiście proporcja rośnie wraz z wielkością opracowywanego obszaru. Ten problem w Polsce już pokonaliśmy. Ekonomia zapaliła zielone światło dla fotogrametrii.
Jak wspomniałem wcześniej, geodezja i fotogrametria to pokrewne dziedziny, prawie jak bliźnięta. Nikt jednak nie chciałby bliźniąt pomylić, gdyż mimo podobieństwa, są różnymi istotami. Tak się jednak dzieje u nas, gdyż fotogrametrią zajmują się geodeci. Do opracowań fotogrametrycznych przykładają miarę właściwą dla opracowań geodezyjnych. Jeśli nie spełniają one tych wymagań, to fotogrametria jest odsuwana na bok.

Pełna treść artykułu w sierpniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Uber "naprawia" GPS w miastach
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS