Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Sierpień 2001, Nr 8 (75) |


• Małopolski System Informacji Przestrzennej – nowe oblicze • Monitorowanie roślinności na podstawie danych satelitarnych • Przyjdzie walec i wyrówna • Uciec ze skansenu, czyli spodziewane miejsce w geodezji XXI wieku • Sprostamy wyzwaniu – koncepcja krajowego systemu ewidencji gospodarstw rolnych • O ...

powrót

Jan Krupski

Uprawnienia na szóstkę

Stowarzyszenie Kartografów Polskich.
Przywołując po raz kolejny na łamach GEODETY temat uprawnień zawodowych w zakresie geodezji i kartografii, wywołujący w środowisku spore poruszenie, chciałbym ująć go od nieco innej strony, a ściślej od nieco innego zakresu. Zgodnie z ustawą Prawo geodezyjne i kartograficzne uprawnienia zawodowe są nadawane w siedmiu zakresach, z czego aż sześć obejmuje prace ściśle geodezyjne (może w zakresie fotogrametrii nieco „luźniej”), a tylko zakres 6 „Redakcja map” dotyczy przede wszystkim kartografii.

W środowisku kartografów, nie tylko „geodezyjnych” czy „wielkoskalowych”, lecz głównie tych „geograficznych”, także toczy się dyskusja, zaprawiona nieco goryczą, czy ten zakres uprawnień jest w ogóle potrzebny, skoro w Polsce mapę może zrobić nawet gospodyni domowa (z pełnym szacunkiem dla tego zawodu). Na jednym z posiedzeń Zarządu Głównego SKP doszliśmy do konkluzji, że aby ludzie chcieli uzyskiwać uprawnienia w zakresie redakcji map, to muszą coś z tego mieć, przy czym sama satysfakcja to za mało. Nie sprzyja temu jednak ani obecna ranga zawodu kartografa, którą – przynajmniej teoretycznie – ma podnosić uzyskiwanie owych uprawnień, ani też sama „nasza” ustawa, obligująca do posiadania uprawnień osoby, które mają sprawować samodzielne funkcje w geodezji i kartografii, i to tylko w odniesieniu do prac podlegających zgłoszeniu. Cała reszta kartografów – zdecydowana większość – nie musi się trudzić.

Ostatnio jednak zainteresowanie uzyskaniem uprawnień w zakresie 6. wyraźnie wzrosło, czego dowodzą dwie tegoroczne sesje egzaminacyjne. W ich wyniku uprawnienia w zakresie redakcji map uzyskało ok. 50 osób (a część z nich także w zakresie fotogrametrii), przy czym niemal wszyscy byli pracownikami firm geodezyjno-kartograficznych. Ten wzrost zainteresowania ma konkretne podłoże materialne – przedsiębiorstwa dysponujące „uprawnionym” personelem zyskują poważny atut w procedurach przetargowych na wykonanie nowych map topograficznych w skalach 1:10 000 i 1:50 000, a także map sozologicznych i hydrograficznych. Można więc powiedzieć, że w tym przypadku pracownicy coś mają z tych uprawnień – pracę, a same firmy – dopływ budżetowych pieniędzy.

Pełna treść artykułu w sierpniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Geospatial Revolution, odc. 1
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS