Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Sierpień 2001, Nr 8 (75) |


• Małopolski System Informacji Przestrzennej – nowe oblicze • Monitorowanie roślinności na podstawie danych satelitarnych • Przyjdzie walec i wyrówna • Uciec ze skansenu, czyli spodziewane miejsce w geodezji XXI wieku • Sprostamy wyzwaniu – koncepcja krajowego systemu ewidencji gospodarstw rolnych • O ...

powrót

Katarzyna Pakuła-Kwiecińska

Prezydent RPA apeluje o badania

Z uczestnikami programu monitorowania roślinności na podstawie danych satelitarnych Terrym Newby, Philipem Frostem i dr Katarzyną Dąbrowską-Zielińską rozmawia Katarzyna Pakuła-Kwiecińska

Przyjechaliście Panowie z RPA. Jaką instytucję reprezentujecie?
Terry Newby: Pracujemy w Instytucie Gleby, Klimatu i Wody (Institute for Soil, Climate and Water – ISCW) w Pretorii. Jest to jeden z piętnastu instytutów działających w ramach Urzędu ds. Badań Rolnictwa (Agricultural Research Council – ARC) zajmującego się wszelkimi naukowymi aspektami rolnictwa.

Na jakich problemach skupia się ISCW?
T. Newby: Koncentrujemy się na badaniach związanych z glebą, klimatem i wodą. Nasz zespół zajmuje się wykorzystaniem teledetekcji i GIS w rolnictwie i w badaniach środowiska.

Jak dużą instytucją jest ISCW?
T. Newby: Zatrudnia ok. 200 osób, z czego blisko połowę stanowią pracownicy naukowi, pozostała część to personel pomocniczy. Roczny budżet instytutu w przeliczeniu na złotówki wynosi ok. 12-13 mln. Nasze prace w około 40% finansowane są przez budżet państwa, pozostała część działalności ma charakter komercyjny.

Kiedy zaczęła się Wasza współpraca nz IGiK i czego ona dotyczy?
T. Newby: Pierwszy kontakt nawiązaliśmy dwa lata temu. Niedługo potem została podpisana umowa o współpracy pomiędzy rządami Polski i Republiki Południowej Afryki – nasza wizyta jest pierwszą w ramach tej umowy. Głównym celem współpracy jest wymiana naukowych doświadczeń w zakresie wykorzystania danych teledetekcyjnych (głównie z satelity NOAA i zobrazowań radarowych) do monitorowania roślinności, a szczególnie zbóż.

Jakie korzyści odniesie z tej współpracy każda ze stron?
T. Newby: Nas interesuje pozyskiwanie danych statystycznych dotyczących rolnictwa, takich jak powierzchnia upraw czy wielkość zbiorów. Ponieważ metody tradycyjne są u nas bardzo trudne do wprowadzenia, poszukujemy technologii nowoczesnych, dostępnych z pułapu satelitarnego. Doświadczenia polskie mogą być pomocne w zaspokojeniu olbrzymiego popytu na te dane, z jakim mamy do czynienia w RPA.

Pełna treść artykułu w sierpniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Wielodrożność a Galileo
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS