Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Sierpień 2001, Nr 8 (75) |


• Małopolski System Informacji Przestrzennej – nowe oblicze • Monitorowanie roślinności na podstawie danych satelitarnych • Przyjdzie walec i wyrówna • Uciec ze skansenu, czyli spodziewane miejsce w geodezji XXI wieku • Sprostamy wyzwaniu – koncepcja krajowego systemu ewidencji gospodarstw rolnych • O ...

powrót

Krystian Pyka

Nowe oblicze

Małopolski System Informacji Przestrzennej.
Istnieje domniemanie, że Stanisław Staszic, jako patron Akademii Górniczo-Hutniczej, tak natchnął kilku absolwentów tej uczelni, a także nieodległej wszechnicy jagiellońskiej, że postanowili zainicjować GIS po galicyjsku, póki co nazwany Małopolskim Systemem Informacji Przestrzennej. Podziw budzi wizjonerstwo pomysłodawców – minęło lat osiem, a hasło MSIP jest wciąż aktualne.

Jak Galicja, to i trochę historii
Kiedy popatrzymy w galicyjską przeszłość, z łatwością znajdziemy w niej wspaniałe wątki mierniczo-kartograficzne. A to dokumentacja wielickich „żup solnych”, powstała na podstawie pomiarów wykonywanych laskami sztygarskimi, a to średniowieczne mapy Krakowa, a to „siedemdziesiątki piątki”, czyli mapy monarchii austro-węgierskiej, czy też mapy katastralne w – zapewne ukochanej przez cesarza Franciszka Józefa – skali 1:2880. Nic zatem dziwnego, że nasz region może odwoływać się do wspaniałych tradycji i czerpać z nich to, co najlepsze. Dzieło Stanisława Staszica „O ziemiorództwie Karpatów”, zwłaszcza w części atlasowej, nie bez racji uważane jest przez wielu za niedościgły wzorzec opisu przestrzeni. Istnieje domniemanie, że ów mąż wybitny jako patron Akademii Górniczo-Hutniczej tak natchnął kilku absolwentów tej uczelni, a także nieodległej wszechnicy jagiellońskiej, że postanowili zainicjować GIS po galicyjsku, póki co nazwany Małopolskim Systemem Informacji Przestrzennej. Działo się to w roku 1993, a podpisane wówczas, stosowne porozumienie pomiędzy wojewodą krakowskim i prezydentem miasta Krakowa dziś określane jest jako historyczne. Podziw budzi wizjonerstwo pomysłodawców – minęło lat osiem, a hasło MSIP jest wciąż aktualne. Co prawda, przez te lata narosło wokół hasła MSIP nieco nieporozumień, ale są one łatwe do wyjaśnienia. Polegają na domniemaniu, że skoro MSIP tak szybko i sprawnie powstał w królewskim mieście Krakowie, to zapewne funkcjonuje już w całym regionie. Tymczasem „MSIP w praktyce” to głównie system informacyjny miasta Krakowa, a w drugiej kolejności – Komputerowy Atlas Województwa Małopolskiego, naturalna – przynajmniej u nas w Galicji – kontynuacja wcześniejszego przedsięwzięcia (z lat 1996-99) dotyczącego byłego województwa krakowskiego. Ale tak naprawdę MSIP Krakowa i Atlas to twory zupełnie niezależne. Bynajmniej nie dlatego, że brak chęci współpracy przy budowaniu jednego MSIP-u. Chęci nie brakuje. Po prostu „dzisiaj” takie połączenie jest z wielu względów niemożliwe, co nie oznacza, że nie nastąpi „jutro”. Używane w dalszej części określenie MSIP dotyczy wyłącznie bazy danych pozyskanych dla całego województwa. Na bazy powiatowe przyjdzie czas, a lider – Kraków – miał wielokrotnie okazję do zaprezentowania się także na łamach poczytnego miesięcznika GEODETA.

Strategie budowy systemów regionalnych
W zasadzie co województwo, to inne rozwiązanie. Może to i dobrze, aczkolwiek niezła para idzie w gwizdek, zanim opracowane zostaną koncepcje systemów. Zakończono co prawda projekt „Koncepcja SIP w Polsce”, ale chyba okazał się on tak złożony, że nieprędko stanie się praktycznie funkcjonującym zbiorem reguł i zasad. Od niedawna znana jest urzędowa definicja Krajowego Systemu Informacji o Terenie. Ponieważ mówi ona zarówno o części obligatoryjnej, jak i o elementach fakultatywnych, toteż raczej otwiera, niż zamyka dyskusje na temat: co, jak i dla kogo?

Pełna treść artykułu we wrześniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Lotnicza chmura punktów w najwyższej rozdzielczości
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS