Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Styczeń 2001, Nr 1 (68) |


• Największa armia w Europie, czyli geodeci uprawnieni w Polsce powojennej (część II) • Co dalej ze stereoortofoto? • Oprogramowanie dla mapy numerycznej i nie tylko (część II) • Informacja przestrzenna w procesach zarządzania • Możliwości i perspektywy rozwoju ODGiK-ów • Mówić jednym językiem, czyli terminologia ...

powrót

Paweł J. Kowalski

Geoinformacja w polskim Internecie

Na czym polega fenomen rewolucji technologicznej, której jesteśmy świadkami, a poniekąd także ofiarami? Dlaczego warsztat geodety i kartografa uległ tak dramatycznej przemianie? Otóż tak jak pojawienie się stolika topograficznego umożliwiło uszczegółowienie pomiarów terenowych, jak na przykład litografia nadała mapie wymiar tonalności, tak komputer wyniósł nauki o Ziemi nie tylko w trzeci i czwarty wymiar modelowania i prezentacji, ale pojednał różne formy kodowania i uzmysławiania informacji: rysunek, obraz, tekst, dźwięk itd.

Idąc dalej, połączenie wielu odległych maszyn i zsynchronizowanie ich pracy dało dużo więcej niż tylko sumę algebraiczną mocy obliczeniowej – zrodziło nową jakość komunikacyjną. Postępowi w teleinformatyce towarzyszy obecnie szereg interesujących zjawisk związanych z kształtowaniem się społeczeństwa informacyjnego, a Internet to już nie jest sieć komputerowa, to nawet nie sieć sieci, Internet to symbol i ucieleśnienie ery informacji.

Przegląd najpopularniejszych usług internetowych
Idea rozproszonej sieci komputerowej pojawiła się już w roku 1964, ale dopiero postęp technologiczny w informatyce i telekomunikacji w latach 70., popularyzacja komputerów osobistych w latach 80., wreszcie udostępnienie sieci środowiskom akademickim i naukowym spowodowały błyskawiczny rozwój nowego medium elektronicznego.
Funkcjonowanie światowej sieci komputerowej stało się możliwe dzięki infrastrukturze technicznej (okablowanie, karty sieciowe, routery, bramki itp.) oraz zunifikowanym sposobom porozumiewania się maszyn. O sukcesie Internetu zdecydowała otwarta architektura sieci, niezależny od używanego systemu operacyjnego i sprzętu zestaw protokołów komunikacyjnych TCP/IP oraz uniwersalny system adresowy.
W 1995 roku, u progu komercjalizacji sieci, sformułowano definicję Internetu jako globalnego systemu informacji, udostępniającego szereg usług komunikacyjnych oraz związane z nimi środowisko narzędziowe.
Najpopularniejsze usługi umożliwiają: zdalny dostęp do odległego komputera (Telnet), wymianę poczty elektronicznej (e-mail), komunikację poprzez grupy dyskusyjne (Usenet), przesyłanie danych binarnych i tekstowych (FTP), publikowanie i odczyt dokumentów elektronicznych (HTTP), rozmowy w czasie rzeczywistym (IRC) i wiele innych.
Stosunkowo późnym wynalazkiem w ponad trzydziestoletniej historii sieci komputerowych jest protokół HTTP, pozwalający przesyłać hipertekstowe dokumenty elektroniczne wzbogacone o efekty multimedialne. Sieć serwerów, na których zgromadzono tego typu dokumentację, nazwano World Wide Web i to ta usługa zdominowała obecnie Internet, decydując o jego niezwykłej popularności. Początki polskiej gałęzi Internetu sięgają roku 1990, kiedy to Krajowa Akademicka Sieć Komputerowa (później NASK, tj. Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa) została przyłączona do EARN-u (European Academic and Research Network), a z czasem także do amerykańskiej sieci NSFNET (National Science Foundation Network).

Pełna treść artykułu w styczniowym wydaniu GEODETY

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Intergeo 2022 - 10 technologicznych trendów w geodezji
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama