Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Styczeń 2001, Nr 1 (68) |


• Największa armia w Europie, czyli geodeci uprawnieni w Polsce powojennej (część II) • Co dalej ze stereoortofoto? • Oprogramowanie dla mapy numerycznej i nie tylko (część II) • Informacja przestrzenna w procesach zarządzania • Możliwości i perspektywy rozwoju ODGiK-ów • Mówić jednym językiem, czyli terminologia ...

powrót

Wojciech Tokarski

Administracja czy komercjalizacja?

Możliwości i perspektywy rozwoju ośrodków dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej. Wydaje się, że w aspekcie efektywności ekonomicznej i wydolności logistycznej ośrodków wersja komercjalizacji gospodarowania publicznym zasobem geodezyjno-kartograficznym (i informacyjno-przestrzennym) może nie mieć konkurencyjnej alternatywy – uważa profesor Bogdan Ney. Powszechne jest przekonanie, że działanie ośrodków dokumentacji trzeba zreformować. Jak to zrobić?

System informacji o terenie jest ważnym elementem infrastruktury organizacyjnej państwa. Zapewnia dopływ informacji m.in. do administracji publicznej oraz podmiotów rynkowych. Zarządzanie SIT-em winno być maksymalnie zintegrowane, co umożliwi ujednolicenie systemu i zminimalizowanie kosztów jego administrowania.
Podstawowymi składnikami SIT-u są:
- państwowy układ odniesień przestrzennych (osnowy geodezyjne),
- ewidencja gruntów i budynków, którą obecnie coraz powszechniej nazywa się katastrem gruntów i budynków, oraz związana z nieruchomościami instytucja ksiąg wieczystych,
- zbiór map w różnych skalach pokrywających terytorium kraju, utrzymywanych w ciągłej aktualności,
- zdjęcia lotnicze oraz materiały pochodne.
Dokumentacja wymienionych powyżej elementów SIT-u, z wyjątkiem informacji zawartej w księgach wieczystych, jest obecnie gromadzona w państwowym zasobie geodezyjnym i kartograficznym. Prowadzą go powiatowe i wojewódzkie ośrodki dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej (ODGiK-i) podległe odpowiednio starostom i marszałkom.

Pełna treść artykułu w styczniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Plan na las - czyli o kartowaniu lasu
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS