Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Lipiec 2000, Nr 7 (62) |


• Niełatwo być liderem – o Małopolskim SIP rozmawiamy z jego szefem dr. hab. Tadeuszem Chrobakiem • Mapy wektorowe w standardzie NATO • Znowu zmiany na górze • O społecznych aspektach geoinformacji pisze prof. Jerzy Gaździcki • Geoinformatyczne PTIP-owanie, czyli X Konferencja PTIP „Systemy Informacji ...

powrót

Władysław Dąbrowski, Adam Doskocz

Osnowy za mało dokładne

Dokładność pomiarów sytuacyjnych wykonywanych tachimetrem elektronicznym uzależniona jest od dokładności czynności pomiarowych oraz od błędów średnich położenia punktów osnowy. Współczesne tachimetry elektroniczne realizują pomiary o wysokiej dokładności, co przy starannej identyfikacji pozwala na wyznaczenie położenia punktu sytuacyjnego z błędem średnim rzędu 3 cm. W pracy niniejszej przeanalizowano wpływ błędów średnich punktów osnowy na dokładność wyznaczenia położenia punktu sytuacyjnego. Z przeprowadzonych analiz wynika, że wpływ czynnika związanego z błędnością punktów osnowy przesądza o dokładności pomiarów sytuacyjnych.

Punkty sytuacyjne umieszczone w bazie danych mapy numerycznej winny być scharakteryzowane błędem średnim położenia. Pozwoliłoby to na określenie przydatności informacji zgromadzonej w bazie danych. Generując z bazy graficzną prezentację mapy w określonej skali (1:M), należy pamiętać o zachowaniu zależności 0,3 mm o M ≤ mP. Wówczas wygenerowana mapa będzie posiadała, właściwą dla danej skali graficzną dokładność. W metrykach map, wygenerowanych z baz danych, nie spełniających warunku graficznej dokładności, należy podawać ich rzeczywistą dokładność w postaci błędu średniego położenia punktów (mP). Na błąd średni wyznaczenia położenia punktu tachimetrem elektronicznym mają wpływ błędy czynności pomiarowych oraz błędy położenia punktów osnowy. W podręcznikach geodezji skupiono się dotychczas na wyznaczeniu błędu średniego mP w funkcji błędów pomiarowych, zakładając bezbłędność punktów dowiązania. Celem niniejszej pracy jest analiza wpływu błędów średnich położenia punktów osnowy na dokładność wyznaczenia położenia szczegółów sytuacyjnych pomierzonych tachimetrem elektronicznym.

Pełna treść artykułu w lipcowym wydaniu GEODETY

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Satelitarne dane meteo na wyciągnięcie ręki
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama