Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Lipiec 2000, Nr 7 (62) |


• Niełatwo być liderem – o Małopolskim SIP rozmawiamy z jego szefem dr. hab. Tadeuszem Chrobakiem • Mapy wektorowe w standardzie NATO • Znowu zmiany na górze • O społecznych aspektach geoinformacji pisze prof. Jerzy Gaździcki • Geoinformatyczne PTIP-owanie, czyli X Konferencja PTIP „Systemy Informacji ...

powrót

Jerzy Gaździcki

Społeczne aspekty geoinformacji

Referat wprowadzający X Konferencji Naukowo-Technicznej PTIP. Myśląc o geoinformacji, wyobrażamy sobie wielkie zbiory danych przestrzennych, zapisanych w postaci cyfrowej lub analogowej, opisujące położenie, wielkość, kształt, właściwości oraz wzajemne relacje naturalnych i sztucznych obiektów położonych na lub w pobliżu powierzchni Ziemi. Geoinformacja jest wynikiem przetworzenia tych danych dokonanego w sposób ułatwiający ich interpretację przez człowieka.

Jako termin względnie nowy geoinformacja kojarzy się nam z systemami geoinformacyjnymi znanymi pod nazwą systemy informacji przestrzennej, systemy informacji geograficznej oraz systemy informacji o terenie.
Geoinformacja powstaje, jest udostępniana i stosowana w określonych warunkach istniejących na obszarze zainteresowania wyznaczonym przez granice różnego rodzaju, przede wszystkim granice podziałów administracyjnych, politycznych i geograficznych. Podstawowe znaczenie mają warunki odpowiadające aspektom:
technicznym, dotyczącym istniejących zasobów danych, stosowanych metod i technik oraz obowiązujących przepisów technicznych,
- ekonomicznym, związanym z ogólnym stanem i rozwojem gospodarki rozpatrywanego obszaru, a także rachunkiem kosztów i korzyści danego systemu lub przedsięwzięcia geoinformacyjnego,
- organizacyjnym, uwidoczniającym wpływ struktur administracyjnych i organizacyjnych oraz sposobu zarządzania na efektywność systemów geoinformacyjnych,
- społecznym, pokazującym zależności między systemami geoinformacyjnymi a instytucjami społecznymi (w tym normami prawnymi) oraz określonymi grupami społecznymi.

Geoinformacja a rozwój cywilizacyjny
Dynamiczny rozwój cywilizacyjny, którego jesteśmy świadkami, wpływa na dziedzinę geoinformacji w sposób dwojaki:
- wobec rosnącego zaludnienia i zagrożenia ekologicznego szybko zwiększają się potrzeby w zakresie geoinformacji niezbędnej dla racjonalnego gospodarowania ograniczonymi zasobami Ziemi,
- zdumiewające osiągnięcia nauki i techniki w ostatnich dziesięcioleciach rewolucjonizują procesy pozyskiwania, przetwarzania, udostępniania i stosowania danych przestrzennych, przynosząc nieznane przedtem efekty.

Pełna treść artykułu w lipcowym wydaniu GEODETY

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Wapno - krajobraz po katastrofie
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama