Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Lipiec 2000, Nr 7 (62) |


• Niełatwo być liderem – o Małopolskim SIP rozmawiamy z jego szefem dr. hab. Tadeuszem Chrobakiem • Mapy wektorowe w standardzie NATO • Znowu zmiany na górze • O społecznych aspektach geoinformacji pisze prof. Jerzy Gaździcki • Geoinformatyczne PTIP-owanie, czyli X Konferencja PTIP „Systemy Informacji ...

powrót

redakcja

Niełatwo być liderem

O Małopolskim Systemie Informacji Przestrzennej rozmawiamy z jego szefem dr. hab. Tadeuszem Chrobakiem

W 1998 roku autorzy Małopolskiego Systemu Informacji Przestrzennej wygrali konkurs na optymalne stosowanie narzędzi firmy Intergraph, a rok później zdobyli główny laur w konkursie na Lidera Informatyki organizowanym przez tygodnik „Computer World”. Dzięki systemowi krakowscy urzędnicy wyposażeni są w dane niezbędne przy podejmowaniu decyzji, a do kasy miejskiej trafiają dodatkowe wpływy. Kilkuosobowy zespół autorski gnieździ się w paru skromnych pokojach, o ironio, kilkanaście metrów od luksusowych wnętrz zajmowanych przez urzędników miejskich. Dr Tadeusz Chrobak w ostatnim roku miał aż siedem angaży na różne stanowiska w krakowskim magistracie. Wynika z tego, że na każdym spędził niewiele ponad 7 tygodni, a istnienie MSIP, w dużym stopniu stworzonego przez niego, stało pod znakiem zapytania. Chciałoby się wierzyć, że niezbyt stałe uczucie krakowskich decydentów do MSIP spowodowane jest tylko tym, że wspomniane na wstępie nagrody przyznali warszawiacy.

GEODETA: Jak ma wyglądać MSIP w przyszłości?

Tadeusz Chrobak: Marzy mi się plan Krakowa w komputerze. Mogliby z niego korzystać na przykład turyści, których chcemy przecież ściągnąć do miasta jak najwięcej. Po włączeniu laptopa wchodziłoby się do programu, wprowadzało nazwę ulicy, przy której się stoi, i otrzymywało schematyczną mapkę jej otoczenia. Po wskazaniu kursorem można by ściągać z serwera aktualne mapy w większych skalach z dołączoną informacją o zabytkach, muzeach, repertuarach kin, teatrów czy filharmonii. Byłyby tam też „podczepione” zdjęcia, filmy, dane encyklopedyczne i inne dające pełny obraz o obiekcie czy zdarzeniu. Właściwie przygotowane, mogłyby tylko wzbudzić ciekawość turysty i chęć odwiedzenia tego czy innego miejsca. Nie jesteśmy od tego celu daleko. Wszystkie informacje już mamy i trzeba je tylko zintegrować. Na razie jednak koncentrujemy się na budowaniu tej części systemu, którą urzędnicy miejscy wykorzystują do podejmowania decyzji.

Kiedy rozpoczęto prace nad MSIP?
Dyskusje nad przedsięwzięciem zaczęły się na początku lat 90. Inicjatorami utworzenia systemu byli dr Kazimierz Bujakowski (ówczesny geodeta wojewódzki) i dr hab. Kazimierz Trafas (wtedy dyrektor Wydziału Strategii i Rozwoju Urzędu Miasta Krakowa). Włączyli się również wiceprezydenci miasta dr Krzysztof Pakoński i dr hab. Krzysztof Gerlich. Formalnie wystartowaliśmy 7 kwietnia 1993 roku, kiedy to zawarto porozumienie pomiędzy wojewodą krakowskim a prezydentem miasta Krakowa o budowie Małopolskiego Systemu Informacji Przestrzennej. Odpowiedzialnym za tworzenie systemu z ramienia Urzędu Wojewódzkiego był dr Władysław Mierzwa – pełnomocnik wojewody, a z ramienia miasta – ja, jako pełnomocnik prezydenta.

Jak rodził się pomysł na ten system?
Podpisanie porozumienia poprzedziły opracowania koncepcyjne określające zadania, budowę i narzędzia systemu. Miał to być SIP dla całej Małopolski (na tym terenie dane ewidencyjne mają swój rodowód w katastrze austriackim, są w jednolitym standardzie i możliwa jest ich łatwa integracja). Architekturę systemu oparto na rozproszonych bazach danych znajdujących się w Urzędzie Miasta Krakowa. Wyróżniono bazy podstawowe (obecnie ewidencja gruntów, z czasem będzie to kataster) i uzupełniające. W 1996 r. zwróciliśmy się do dr. Krystiana Pyki, jako specjalisty od narzędzi programowych LIS/GIS, z prośbą o wskazanie oprogramowania GIS-owskiego najlepiej pasującego do Krakowa. O wyborze rozwiązań firmy Intergraph przesądziło współpracujące z nimi środowisko MicroStation (firmy Bentley), które posiada uniwersalne narzędzia, zdolne obsłużyć skomplikowaną geometrię działek. Powstałe później i używane przez nas do dzisiaj intergraphowskie GeoMedia (zorientowane obiektowo) spełniają nasze coraz wyższe wymagania. Obecnie pracujemy w środowisku MGE (Intergraphu), a dane systemu dostępne są w intranecie.

Pełna treść artykułu w lipcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Raczki Elbląskie w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS