Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Grudzień 1999, Nr 12 (55) |


• Propozycja systemu stacji referencyjnych GPS dla Warszawy i okolic • Płace w branży geodezyjnej w 1999 r. • Ikonos wystartował • Trendy rozwojowe wysokorozdzielczych satelitów obrazowych • Co włożyć do komputera, czyli prezentacja programów do prowadzenia SIT • Przegląd tachimetrów elektronicznych

powrót

Jerzy Gaździcki

Tam, gdzie Ziemia bywa groźna

Wyobraź sobie Czytelniczko lub Czytelniku, że jesteś planistą przestrzennym tureckiego miasta gdzieś w pobliżu morza Marmara.

Twoim miejscem pracy jest namiot rozstawiony przed budynkiem urzędu miejskiego zniszczonym przez trzęsienie ziemi. Siedzisz przy zakurzonym biureczku, które użytkujesz wspólnie z innymi pracownikami urzędu, przyjmując interesantów – współobywateli Twojego dwustutysięcznego miasta.

Wiele domów zawaliło się tylko dlatego, że konstruowano je tandetnie , dążąc do maksymalnego zmniejszenia kosztów. Jedną z głównych przyczyn tego stanu rzeczy, stanowiącą przedmiot Twojej troski, był brak odpowiednich terenów dostępnych dla budownictwa. Dziedzictwem imperium otomańskiego jest państwowa własność ziemi obejmująca więcej niż połowę terytorium Turcji. Dla właściwego, zgodnego z potrzebami, użytkowania tych wielkich obszarów należy określić ich zasięg ustalając stan prawny, pomierzyć je, objąć planami zagospodarowania przestrzennego, zgodnie z tymi planami częściowo rozparcelować, wreszcie sprzedać lub przydzielić w odpowiednim, prawem wymaganym, trybie. Cały ten proces jest długotrwały, kosztowny i – niestety – łatwo poddający się negatywnym wpływom biurokracji. Niedostatek działek budowlanych powoduje, że ich ceny są zbyt wysokie dla potencjalnych inwestorów. Część z nich decyduje się zatem podjąć budowę na ziemi państwowej bez zezwoleń, a ponosząc takie ryzyko, dąży do nadmiernego ograniczenia kosztów budowy, nie przestrzegając przepisów budowlanych...

Pełna treść artykułu w grudniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Studenci inwentaryzują budynek AGH
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS