Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Grudzień 1999, Nr 12 (55) |


• Propozycja systemu stacji referencyjnych GPS dla Warszawy i okolic • Płace w branży geodezyjnej w 1999 r. • Ikonos wystartował • Trendy rozwojowe wysokorozdzielczych satelitów obrazowych • Co włożyć do komputera, czyli prezentacja programów do prowadzenia SIT • Przegląd tachimetrów elektronicznych

powrót

Alfons Jacko

Podziałowe pląsy

Polska rzeczywistość zmienia się podobno bardzo szybko (tak ją postrzegają cudzoziemcy odwiedzający nasz kraj).

Mnie jednak to nie satysfakcjonuje, bo wiem, że może być lepiej. Ponad rok temu rzucono hasło odbiurokratyzowania gospodarki, a do tej pory nie widać nawet światełka w tunelu. W geodezji istotną sprawą jest wykonywanie podziałów nieruchomości i tylko na ten temat chciałbym przedstawić kilka refleksji.

Podziały są wykonywane na podstawie dwóch przepisów ustawowych w zależności od usytuowania nieruchomości w planie zagospodarowania przestrzennego: teren rolny lub leśny – patrz kodeks cywilny (dowolność), teren budowlany – patrz ustawa o gospodarce gruntami (pląsy z przepisami).

Historia dowodzi, że te same fakty, zdarzenia i opinie mogą być rozumiane różnie. Dotyczy to także przepisów. Można temu zaradzić jedynie poprzez uproszczenie prawa i jasne jego wykładnie. Im mniej przepisów, tym mniej wykładni.

Pracuję w zawodzie prawie 30 lat i dużo się w tym czasie zmieniało, by po latach wracać do punktu wyjścia. Na przykład kilkadziesiąt lat temu nie można było dowolnie podzielić gospodarstwa rolnego. Były określone normy obszarowe, różne dla poszczególnych województw, a poza tym trzeba było mieć wykształcenie rolnicze, aby nabyć kawałek gruntu rolnego. Sam kiedyś musiałem schować dyplom i na kursie rolniczym (był organizowany tylko dla ludzi bez wykształcenia) zdobyć uprawnienie do kupna kawałka gruntu. Natomiast podziały na terenach budowlanych wykonywano dowolnie i każdy mógł kupić działkę budowlaną...


Pełna treść listu w grudniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Galileo pomaga stworzyć ekologiczne fajerwerki
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS