wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Grudzień 1999, Nr 12 (55) |


• Propozycja systemu stacji referencyjnych GPS dla Warszawy i okolic • Płace w branży geodezyjnej w 1999 r. • Ikonos wystartował • Trendy rozwojowe wysokorozdzielczych satelitów obrazowych • Co włożyć do komputera, czyli prezentacja programów do prowadzenia SIT • Przegląd tachimetrów elektronicznych

powrót

Opracowanie redakcji

Co włożyć do komputera?

Przedstawiamy oprogramowanie do tworzenia Systemów Informacji Terenowej

Na terenie Polski działa obecnie wiele firm oferujących różnego rodzaju oprogramowanie do tworzenia map numerycznych. Wybierać można podobnie jak w salonach samochodowych, zaczynając od małego i taniego pojazdu, a kończąc na luksusowych limuzynach.

Coraz donośniejszym głosem mówi się w Polsce o tworzeniu Systemu Informacji Przestrzennej. W kilkudziesięciu rejonach kraju prace nad stworzeniem lokalnych systemów już trwają. W niektórych nawet od kilku lat. Przyjmuje się trzy stopnie potencjalnych użytkowników SIP-u usytuowane odpowiednio – na szczeblu lokalnym (gminy, powiaty), regionalnym (województwa), krajowym (administracja centralna). Największą ilość informacji zawierać będzie bez wątpienia poziom pierwszy, na którym zlokalizowane są podstawowe dane dotyczące ewidencji gruntów i budynków oraz map – zasadniczej i topograficznej. O ile dane ewidencyjne są już od dość dawna skomputeryzowane, o tyle numeryczna mapa zasadnicza jest ciągle na etapie raczkowania, a w kraju nadal jest niewiele ośrodków, w których zastąpiła ona mapę analogową. Pierwszym niezbędnym krokiem w kierunku uruchomienia Systemu Informacji Przestrzennej na szczeblu lokalnym (jak i regionalnym) jest stworzenie mapy numerycznej. Tak, by dzisiejsze ośrodki dokumentacji geodezyjno-kartograficznej (czy w przyszłości ośrodki SIP-owskie) dysponowały nowoczesną zinformatyzowaną bazą danych konieczną dla funkcjonowania całego systemu.

Każdy z prezentowanych na następnych stronach programów (systemów) ma wady i zalety. Wystarczy naprzeciwko siebie posadzić dwóch informatyków z konkurencyjnych firm, by się o tym przekonać. O ewentualnym wyborze systemu powinny więc przesądzać przede wszystkim obecne i perspektywiczne potrzeby klienta, nowoczesność i otwartość oferowanego oprogramowania, tudzież neutralny głos biegłego w sprawach systemów informatyka. Prezentowane na następnych stronach tabele dowodzą ogromnej różnorodności oferowanego na rynku oprogramowania – od skromnych pakietów dla niewielkich firm do systemów dedykowanych odbiorcom wielkiej liczby danych...

Pełna treść artykułu w grudniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Mobilne skanowanie na Motławie
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS