Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Grudzień 1999, Nr 12 (55) |


• Propozycja systemu stacji referencyjnych GPS dla Warszawy i okolic • Płace w branży geodezyjnej w 1999 r. • Ikonos wystartował • Trendy rozwojowe wysokorozdzielczych satelitów obrazowych • Co włożyć do komputera, czyli prezentacja programów do prowadzenia SIT • Przegląd tachimetrów elektronicznych

powrót

Opracowanie redakcji

Co włożyć do komputera?

Przedstawiamy oprogramowanie do tworzenia Systemów Informacji Terenowej

Na terenie Polski działa obecnie wiele firm oferujących różnego rodzaju oprogramowanie do tworzenia map numerycznych. Wybierać można podobnie jak w salonach samochodowych, zaczynając od małego i taniego pojazdu, a kończąc na luksusowych limuzynach.

Coraz donośniejszym głosem mówi się w Polsce o tworzeniu Systemu Informacji Przestrzennej. W kilkudziesięciu rejonach kraju prace nad stworzeniem lokalnych systemów już trwają. W niektórych nawet od kilku lat. Przyjmuje się trzy stopnie potencjalnych użytkowników SIP-u usytuowane odpowiednio – na szczeblu lokalnym (gminy, powiaty), regionalnym (województwa), krajowym (administracja centralna). Największą ilość informacji zawierać będzie bez wątpienia poziom pierwszy, na którym zlokalizowane są podstawowe dane dotyczące ewidencji gruntów i budynków oraz map – zasadniczej i topograficznej. O ile dane ewidencyjne są już od dość dawna skomputeryzowane, o tyle numeryczna mapa zasadnicza jest ciągle na etapie raczkowania, a w kraju nadal jest niewiele ośrodków, w których zastąpiła ona mapę analogową. Pierwszym niezbędnym krokiem w kierunku uruchomienia Systemu Informacji Przestrzennej na szczeblu lokalnym (jak i regionalnym) jest stworzenie mapy numerycznej. Tak, by dzisiejsze ośrodki dokumentacji geodezyjno-kartograficznej (czy w przyszłości ośrodki SIP-owskie) dysponowały nowoczesną zinformatyzowaną bazą danych konieczną dla funkcjonowania całego systemu.

Każdy z prezentowanych na następnych stronach programów (systemów) ma wady i zalety. Wystarczy naprzeciwko siebie posadzić dwóch informatyków z konkurencyjnych firm, by się o tym przekonać. O ewentualnym wyborze systemu powinny więc przesądzać przede wszystkim obecne i perspektywiczne potrzeby klienta, nowoczesność i otwartość oferowanego oprogramowania, tudzież neutralny głos biegłego w sprawach systemów informatyka. Prezentowane na następnych stronach tabele dowodzą ogromnej różnorodności oferowanego na rynku oprogramowania – od skromnych pakietów dla niewielkich firm do systemów dedykowanych odbiorcom wielkiej liczby danych...

Pełna treść artykułu w grudniowym wydaniu GEODETY

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Geospatial Revolution, odc. 1
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama