Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Grudzień 1999, Nr 12 (55) |


• Propozycja systemu stacji referencyjnych GPS dla Warszawy i okolic • Płace w branży geodezyjnej w 1999 r. • Ikonos wystartował • Trendy rozwojowe wysokorozdzielczych satelitów obrazowych • Co włożyć do komputera, czyli prezentacja programów do prowadzenia SIT • Przegląd tachimetrów elektronicznych

powrót

Wiesława Sujkowska, Romuald Kaczyński

Technika a polityka

Satelitarne dane 1-metrowe

Międzynarodowe środowisko fotogrametryczne i teledetekcyjne od wielu lat z uwagą śledzi rozwój technologii pozyskiwania wysokorozdzielczych danych satelitarnych. W dyskusjach pojawiały się poglądy o możliwości wyeliminowania zdjęć lotniczych, przynajmniej przy produkcji map w skalach 1:10 000 i mniejszych. Podniecenie opadło nieco wskutek wielokrotnego przekładania terminów startu satelitów i kilku nieudanych prób ich wystrzelenia. Największe kontrowersje wywołały jednak dopiero ostatnio ujawnione elementy strategii Space Imaging i innych firm (EarthWatch, Orbimage).

W kwietniowym numerze GEODETY z 1997 roku donosiliśmy Państwu o planach trzech prywatnych firm amerykańskich: Space Imaging, EarthWatch i Orbimage. Firmy te uzyskały od rządu USA licencje na umieszczenie na orbitach i eksploatację satelitów do zbierania informacji o powierzchni Ziemi z dokładnością zastrzeżoną dotychczas dla celów wojskowych.

W projektowanie i budowę satelitów i aparatury pomiarowej zaangażowały się największe światowe giganty przemysłu fotooptycznego, informatycznego i konstrukcyjnego. W połowie 1997 roku największe szanse na wygranie wyścigu o pierwszeństwo miała firma EarthWatch. Satelita Early Bird został ostatecznie wystrzelony 24 grudnia 1998 roku za pomocą rosyjskiej rakiety z kosmodromu we wschodniej Rosji. Satelita prawidłowo wszedł na orbitę, ale nie udało się nawiązać z nim kontaktu. Na wiosnę 1999 roku niepowodzeniem zakończyła się również pierwsza próba konsorcjum Space Imaging - satelita IKONOS 1 nie wszedł nawet na zaplanowaną orbitę.

I wreszcie pomyślne wieści! IKONOS 2 wystrzelony 24 września 1999 r. z Vanderberg Air Furce Bace w Kalifornii za pomocą rakiety Athena II (produkcji firmy Lockheed Martin) prawidłowo wszedł na orbitę. Pierwsze zobrazowanie panchromatyczne o rozdzielczości 1 m uzyskano już 30 września. Przedstawiamy obok wycinek obrazu rejonu Waszyngtonu, pozostawiając Państwa ocenie perspektywy, jakie stwarzają naszej profesji dane o takiej dokładności i jakości.

Dane z satelitów IKONOS będą sprzedawane pod nazwą CARTERRA. Wyłączny dystrybutor europejski, firma Space Imaging Europe z siedzibą w Atenach, organizuje sieć lokalnych dystrybutorów w poszczególnych krajach. Gdańska firma Bałtyckie Centrum Systemów Informacji Przestrzennej Sp. z o.o. podpisało już umowę kooperacyjną ze Space Imaging Europe i organizuje infrastrukturę pozyskiwania danych dla polskich użytkowników...

Pełna treść artykułu w grudniowym wydaniu GEODETY

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Lotnicza chmura punktów w najwyższej rozdzielczości
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama