Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Grudzień 1999, Nr 12 (55) |


• Propozycja systemu stacji referencyjnych GPS dla Warszawy i okolic • Płace w branży geodezyjnej w 1999 r. • Ikonos wystartował • Trendy rozwojowe wysokorozdzielczych satelitów obrazowych • Co włożyć do komputera, czyli prezentacja programów do prowadzenia SIT • Przegląd tachimetrów elektronicznych

powrót

Jerzy B. Rogowski, Lech Kujawa, Paweł Mazurkiewicz, Jacek Ratajczak

W zasięgu sieci

Propozycja systemu stacji referencyjnych GPS dla Warszawy i okolic

Ciągłe obserwacje GPS na stacjach międzynarodowej służby IGS (International GPS Service for Geodynamics) prowadzone są w Polsce od 1993 roku. Liczba tych stacji wzrastała w ciągu ostatnich kilku lat i stanowiły one wraz z innymi stacjami w Europie podstawę zakładania sieci dla celów naukowych i praktycznych. Obecny stan technik telekomunikacyjnych i technik obserwacyjnych GPS umożliwia udostępnianie zbiorów danych obserwacyjnych do ich wykorzystania tak w czasie rzeczywistym, jak i postprocessingu oraz zapewnia uzyskanie pozycji ze zróżnicowaną dokładnością.

Techniki pomiarów GPS można podzielić z grubsza na wykorzystujące pomiar kodu (mniej dokładne) i pomiar fazy (pozwalające na wyznaczenie pozycji nawet z dokładnością subcentymetrową). Wyznaczanie pozycji może odbywać się w czasie rzeczywistym i postprocessingu. W przypadku pomiaru fazowego dokładność zależy od odbiornika, jaki został użyty (jednoczy dwuczęstotliwościowy), oraz od techniki pomiarów. Najbardziej dokładna jest technika statyczna, mniej – szybka statyczna, a najmniej – kinematyczna. Wyznaczenie pozycji poprzez pomiar fazy odbywa się zasadniczo w postprocessingu. Metoda kinematyczna dzięki stosowanym obecnie algorytmom szybkiej inicjalizacji – OTF (On The Fly) stosowana jest do pomiarów w ruchu, np. do określania pozycji środków rzutów kamer fotogrametrycznych w czasie wykonywania zdjęć lotniczych.

Metoda kinematyczna pozwala również na pomiar w czasie rzeczywistym zwany technik ą RTK (Real Time Kinematics). Metoda ta pozwala wyznaczać zarówno pozycje w ruchu, jak i pozycje nieruchomych punktów na powierzchni Ziemi. Obszar jej zastosowań rozciąga się od zagadnień precyzyjnej nawigacji (np. kierowanie dobijaniem do kei dużych jednostek pływających), poprzez badania procesów dynamicznych (np. badanie stabilności wysokich masztów antenowych) aż do pomiarów sytuacyjno-wysokościowych GPS total station...

Pełna treść artykułu w grudniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Jak GIS może zapewnić lepszą przyszłość?
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS