wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Grudzień 1999, Nr 12 (55) |


• Propozycja systemu stacji referencyjnych GPS dla Warszawy i okolic • Płace w branży geodezyjnej w 1999 r. • Ikonos wystartował • Trendy rozwojowe wysokorozdzielczych satelitów obrazowych • Co włożyć do komputera, czyli prezentacja programów do prowadzenia SIT • Przegląd tachimetrów elektronicznych

powrót

Jerzy B. Rogowski, Lech Kujawa, Paweł Mazurkiewicz, Jacek Ratajczak

W zasięgu sieci

Propozycja systemu stacji referencyjnych GPS dla Warszawy i okolic

Ciągłe obserwacje GPS na stacjach międzynarodowej służby IGS (International GPS Service for Geodynamics) prowadzone są w Polsce od 1993 roku. Liczba tych stacji wzrastała w ciągu ostatnich kilku lat i stanowiły one wraz z innymi stacjami w Europie podstawę zakładania sieci dla celów naukowych i praktycznych. Obecny stan technik telekomunikacyjnych i technik obserwacyjnych GPS umożliwia udostępnianie zbiorów danych obserwacyjnych do ich wykorzystania tak w czasie rzeczywistym, jak i postprocessingu oraz zapewnia uzyskanie pozycji ze zróżnicowaną dokładnością.

Techniki pomiarów GPS można podzielić z grubsza na wykorzystujące pomiar kodu (mniej dokładne) i pomiar fazy (pozwalające na wyznaczenie pozycji nawet z dokładnością subcentymetrową). Wyznaczanie pozycji może odbywać się w czasie rzeczywistym i postprocessingu. W przypadku pomiaru fazowego dokładność zależy od odbiornika, jaki został użyty (jednoczy dwuczęstotliwościowy), oraz od techniki pomiarów. Najbardziej dokładna jest technika statyczna, mniej – szybka statyczna, a najmniej – kinematyczna. Wyznaczenie pozycji poprzez pomiar fazy odbywa się zasadniczo w postprocessingu. Metoda kinematyczna dzięki stosowanym obecnie algorytmom szybkiej inicjalizacji – OTF (On The Fly) stosowana jest do pomiarów w ruchu, np. do określania pozycji środków rzutów kamer fotogrametrycznych w czasie wykonywania zdjęć lotniczych.

Metoda kinematyczna pozwala również na pomiar w czasie rzeczywistym zwany technik ą RTK (Real Time Kinematics). Metoda ta pozwala wyznaczać zarówno pozycje w ruchu, jak i pozycje nieruchomych punktów na powierzchni Ziemi. Obszar jej zastosowań rozciąga się od zagadnień precyzyjnej nawigacji (np. kierowanie dobijaniem do kei dużych jednostek pływających), poprzez badania procesów dynamicznych (np. badanie stabilności wysokich masztów antenowych) aż do pomiarów sytuacyjno-wysokościowych GPS total station...

Pełna treść artykułu w grudniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Otwieranie modeli 3D GUGiK w QGIS
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS