Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Listopad 1999, Nr 11 (54) |


• Zmierzch tradycyjnej kamery lotniczej? • Głos ma PODGiK Warszawa • Lista urzędników odpowiedzialnych za geodezję, cz. II • J-23 nadaje, czyli satelitarne programy rozpoznawcze i szpiegowskie USA i ZSRR w okresie trwania zimnej wojny • Ożywienie w geodezji, czyli V Międzynarodowe Targi Geodezji i Geoinformatyki GEA ...

powrót

Opracowanie redakcji

Zagadnienia instytucjonalne

Wytyczne administrowania gruntami ze szczególnym uwzględnieniem krajów znajdujących się w fazie przekształceń (VII). Od redakcji: kontynuujemy publikację „Wytycznych administrowania gruntami” [część I, II, III, IV, V, VI – odpowiednio w GEODECIE 9/98, 11/98, 2/99, 4/99, 5/99, 10/99]. Jest to dokument opracowany pod kierownictwem prof. Petera Dale’a przez grupę ekspertów zajmujących się (pod egidą Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ) sprawami administrowania gruntami. Wybrane fragmenty pochodzą z rozdziału „Zagadnienia instytucjonalne”.

Polityka gospodarowania gruntami
Gospodarowanie gruntami wiąże się z wykonywaniem zasadniczych decyzji politycznych dotyczących rodzaju i zakresu inwestycji w grunty. Obejmuje więc rutynowe decyzje podejmowane codziennie przez geodetów, taksatorów czy osoby prowadzące prawne rejestry gruntów. Z perspektywy instytucjonalnej gospodarowanie gruntami obejmuje formułowanie zasad polityki dotyczącej gruntów, ramy prawne, gospodarowanie zasobami, rozwiązania w zakresie administrowania gruntami oraz zarządzanie informacjami o terenie. Obejmuje to inicjatywy zarówno państwowe, jak i prywatne.
Polityka dotycząca gruntów to całokształt złożonych wskazówek i zaleceń społeczno-gospodarczych i prawnych, regulujących przeznaczenie terenów i korzyści odnoszone z ich użytkowania. Trzeba należycie wyważać propozycje pomiędzy eksploatacją, użytkowaniem i ochroną gruntów jako zasobem, aby osiągnąć niezbędny poziom zrównoważonego rozwoju, umożliwiający przetrwanie ludzkości. Z tego właśnie powodu ideologie polityczne koncentrują się na polityce dotyczącej gruntów oraz na procesie administrowania terenami. Rozwinęły się więc różne podejścia do administrowania terenami. Ogromne różnice występują nawet pomiędzy krajami o rozwiniętej gospodarce rynkowej, zwłaszcza jeśli chodzi o rozwiązania instytucjonalne. Różnią się bardzo role odgrywane przez sektory publiczny i prywatny, a także sposoby organizowania i zarządzania sektorem publicznym.

Działalność w zakresie administrowania gruntami
Administrowanie gruntami wiąże się z funkcjami dotyczącymi rozwoju i użytkowania gruntów, uzyskiwania dochodu z gruntów (poprzez sprzedaż, dzierżawę, podatki etc.) oraz rozstrzygania konfliktów powstających na tle własności i użytkowania ziemi. Dotyczy to zarówno gruntów prywatnych, jak i publicznych. Obejmuje to: rozstrzyganie sporów; pomiary gruntów; ewidencję gruntów; wycenę i oszacowywanie gruntów; kontrolę wykorzystania gruntów i zarządzanie; gospodarowanie infrastrukturą i urządzeniami użyteczności publicznej. Administrowanie gruntami jest procesem ewidencjonowania i prowadzenia dystrybucji informacji o własności, wartości oraz przeznaczeniu gruntów i związanych z nimi zasobów. Takie działania obejmują określenia czy też sądowe stwierdzenia praw lub innych atrybutów gruntu, pomiary i opisy gruntów, szczegółową dokumentację oraz dostarczanie odpowiednich informacji wspierających obrót ziemią.

Zarządzanie informacjami o gruntach
Gospodarowanie gruntami musi się opierać na wiedzy. Informacje dotyczące gruntów są ważnym i kosztownym zasobem, który trzeba skutecznie wykorzystywać, by odnieść z nich jak największe korzyści.

Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Akademia INSPIRE w Norwegii
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS