Zofia Śmiałowska-Uberman
Kto czyta, nie błądzi
„Komentarz do Prawa geodezyjnego i kartograficznego”. Współczesny inżynier jest, w większości przypadków, menedżerem produkcji. Organizuje i nadzoruje wykonywanie konkretnych zadań. Często prowadzi własną firmę, zatrudnia pracowników, prowadzi analizy ekonomiczne swojej działalności. Współczesnemu inżynierowi nie wystarcza już wiedza techniczna wyniesiona ze studiów. Musi on ponadto studiować przepisy prawne, zagadnienia ekonomiki produkcji, marketingu, organizacji i zarządzania produkcją. W całej rozciągłości problem ten dotyczy także geodetów.
Od 1989 r. rozpoczęły się w naszym kraju gwałtowne i rozległe zmiany w zakresie regulacji prawnej, w pierwszej kolejności gospodarki, a w następnej – systemu zarządzania państwem. Pojawiło się w życiu gospodarczym i społeczno-politycznym wiele pojęć, które bądź w ogóle nie funkcjonowały w dotychczasowym systemie (np. zagadnienia prawne prywatyzacji, komunalizacji mienia Skarbu Państwa i innych uwłaszczeń, państwowe i samorządowe osoby prawne, samorząd terytorialny czy rewindykacja mienia), bądź też formalnie obowiązywały, ale zasadniczo nie występowały w gospodarce (jak przetargi, koncesje, papiery wartościowe, obrót nieruchomościami czy umowa leasingu). Zmieniła się również rola inżyniera w obecnym życiu gospodarczym. Współczesny inżynier jest, w większości przypadków, menedżerem produkcji. Organizuje i nadzoruje wykonywanie zadań na konkretne zapotrzebowanie społeczne lub indywidualne. Często prowadzi własną firmę, zatrudnia pracowników, prowadzi analizy ekonomiczne swojej działalności. Współczesnemu inżynierowi nie wystarcza już wiedza techniczna wyniesiona ze studiów. Musi on ponadto studiować przepisy prawne, zagadnienia ekonomiki produkcji, marketingu, organizacji i zarządzania produkcją. W całej rozciągłości problem ten dotyczy także geodetów. Niezależnie od tego, czy realizują zadania służby geodezyjnej i kartograficznej, czy są zatrudnieni w przedsiębiorstwach, czy wreszcie posiadają własne firmy wykonujące zadania z zakresu geodezji i kartografii.
Znaczenie znajomości przepisów prawnych w wykonywaniu zawodu geodety Geodezja i kartografia jest nadal wysoko wyspecjalizowanym działem administracji publicznej i gospodarki narodowej. Najbardziej rozpowszechnionym produktem pracy w zakresie geodezji i kartografii są mapy, o różnej treści i skali, spełniające wielorakie cele, a także posiadające różnorodne postaci. Duże znaczenie dla gospodarki narodowej mają mapy zasadnicze oraz ewidencyjne (docelowo w postaci mapy numerycznej). Ale prace geodezyjne i kartograficzne to także: prowadzenie ewidencji gruntów i budynków, prowadzenie państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, inwentaryzacja i ewidencja sieci uzbrojenia terenu, rozgraniczanie istniejących nieruchomości, podziały nieruchomości, scalenia i podziały gruntów, scalenia i wymiany gruntów, geodezyjna obsługa różnorodnych inwestycji (w tym autostrad), geodezyjna obsługa obrotu nieruchomościami, a także współpraca naukowo-techniczna z zagranicą, kształcenie kadr i działalność naukowo-badawcza.
Pełna treść artykułu w sierpniowym wydaniu GEODETY
powrót
|