Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Sierpień 1999, Nr 8 (51) |


• O DTM dla Soły rozmawiamy z Kazimierzem Słoniowskim i Haliną Szymczak z PPGK z Warszawy • Samorząd postuluje – geodeci województw o problemach geodezji • Główny geodeta kraju o przygotowaniach do korekty ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne • Skąd więcej działek – scalenia i podziały gruntów peryferyjnych w ...

powrót

Zofia Śmiałowska-Uberman

Kto czyta, nie błądzi

„Komentarz do Prawa geodezyjnego i kartograficznego”.
Współczesny inżynier jest, w większości przypadków, menedżerem produkcji. Organizuje i nadzoruje wykonywanie konkretnych zadań. Często prowadzi własną firmę, zatrudnia pracowników, prowadzi analizy ekonomiczne swojej działalności. Współczesnemu inżynierowi nie wystarcza już wiedza techniczna wyniesiona ze studiów. Musi on ponadto studiować przepisy prawne, zagadnienia ekonomiki produkcji, marketingu, organizacji i zarządzania produkcją. W całej rozciągłości problem ten dotyczy także geodetów.

Od 1989 r. rozpoczęły się w naszym kraju gwałtowne i rozległe zmiany w zakresie regulacji prawnej, w pierwszej kolejności gospodarki, a w następnej – systemu zarządzania państwem. Pojawiło się w życiu gospodarczym i społeczno-politycznym wiele pojęć, które bądź w ogóle nie funkcjonowały w dotychczasowym systemie (np. zagadnienia prawne prywatyzacji, komunalizacji mienia Skarbu Państwa i innych uwłaszczeń, państwowe i samorządowe osoby prawne, samorząd terytorialny czy rewindykacja mienia), bądź też formalnie obowiązywały, ale zasadniczo nie występowały w gospodarce (jak przetargi, koncesje, papiery wartościowe, obrót nieruchomościami czy umowa leasingu). Zmieniła się również rola inżyniera w obecnym życiu gospodarczym. Współczesny inżynier jest, w większości przypadków, menedżerem produkcji. Organizuje i nadzoruje wykonywanie zadań na konkretne zapotrzebowanie społeczne lub indywidualne. Często prowadzi własną firmę, zatrudnia pracowników, prowadzi analizy ekonomiczne swojej działalności. Współczesnemu inżynierowi nie wystarcza już wiedza techniczna wyniesiona ze studiów. Musi on ponadto studiować przepisy prawne, zagadnienia ekonomiki produkcji, marketingu, organizacji i zarządzania produkcją. W całej rozciągłości problem ten dotyczy także geodetów. Niezależnie od tego, czy realizują zadania służby geodezyjnej i kartograficznej, czy są zatrudnieni w przedsiębiorstwach, czy wreszcie posiadają własne firmy wykonujące zadania z zakresu geodezji i kartografii.

Znaczenie znajomości przepisów prawnych w wykonywaniu zawodu geodety
Geodezja i kartografia jest nadal wysoko wyspecjalizowanym działem administracji publicznej i gospodarki narodowej. Najbardziej rozpowszechnionym produktem pracy w zakresie geodezji i kartografii są mapy, o różnej treści i skali, spełniające wielorakie cele, a także posiadające różnorodne postaci. Duże znaczenie dla gospodarki narodowej mają mapy zasadnicze oraz ewidencyjne (docelowo w postaci mapy numerycznej). Ale prace geodezyjne i kartograficzne to także: prowadzenie ewidencji gruntów i budynków, prowadzenie państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, inwentaryzacja i ewidencja sieci uzbrojenia terenu, rozgraniczanie istniejących nieruchomości, podziały nieruchomości, scalenia i podziały gruntów, scalenia i wymiany gruntów, geodezyjna obsługa różnorodnych inwestycji (w tym autostrad), geodezyjna obsługa obrotu nieruchomościami, a także współpraca naukowo-techniczna z zagranicą, kształcenie kadr i działalność naukowo-badawcza.

Pełna treść artykułu w sierpniowym wydaniu GEODETY

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Skaning lotniczy Nysy
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama