wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Sierpień 1999, Nr 8 (51) |


• O DTM dla Soły rozmawiamy z Kazimierzem Słoniowskim i Haliną Szymczak z PPGK z Warszawy • Samorząd postuluje – geodeci województw o problemach geodezji • Główny geodeta kraju o przygotowaniach do korekty ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne • Skąd więcej działek – scalenia i podziały gruntów peryferyjnych w ...

powrót

Zofia Śmiałowska-Uberman

Kto czyta, nie błądzi

„Komentarz do Prawa geodezyjnego i kartograficznego”.
Współczesny inżynier jest, w większości przypadków, menedżerem produkcji. Organizuje i nadzoruje wykonywanie konkretnych zadań. Często prowadzi własną firmę, zatrudnia pracowników, prowadzi analizy ekonomiczne swojej działalności. Współczesnemu inżynierowi nie wystarcza już wiedza techniczna wyniesiona ze studiów. Musi on ponadto studiować przepisy prawne, zagadnienia ekonomiki produkcji, marketingu, organizacji i zarządzania produkcją. W całej rozciągłości problem ten dotyczy także geodetów.

Od 1989 r. rozpoczęły się w naszym kraju gwałtowne i rozległe zmiany w zakresie regulacji prawnej, w pierwszej kolejności gospodarki, a w następnej – systemu zarządzania państwem. Pojawiło się w życiu gospodarczym i społeczno-politycznym wiele pojęć, które bądź w ogóle nie funkcjonowały w dotychczasowym systemie (np. zagadnienia prawne prywatyzacji, komunalizacji mienia Skarbu Państwa i innych uwłaszczeń, państwowe i samorządowe osoby prawne, samorząd terytorialny czy rewindykacja mienia), bądź też formalnie obowiązywały, ale zasadniczo nie występowały w gospodarce (jak przetargi, koncesje, papiery wartościowe, obrót nieruchomościami czy umowa leasingu). Zmieniła się również rola inżyniera w obecnym życiu gospodarczym. Współczesny inżynier jest, w większości przypadków, menedżerem produkcji. Organizuje i nadzoruje wykonywanie zadań na konkretne zapotrzebowanie społeczne lub indywidualne. Często prowadzi własną firmę, zatrudnia pracowników, prowadzi analizy ekonomiczne swojej działalności. Współczesnemu inżynierowi nie wystarcza już wiedza techniczna wyniesiona ze studiów. Musi on ponadto studiować przepisy prawne, zagadnienia ekonomiki produkcji, marketingu, organizacji i zarządzania produkcją. W całej rozciągłości problem ten dotyczy także geodetów. Niezależnie od tego, czy realizują zadania służby geodezyjnej i kartograficznej, czy są zatrudnieni w przedsiębiorstwach, czy wreszcie posiadają własne firmy wykonujące zadania z zakresu geodezji i kartografii.

Znaczenie znajomości przepisów prawnych w wykonywaniu zawodu geodety
Geodezja i kartografia jest nadal wysoko wyspecjalizowanym działem administracji publicznej i gospodarki narodowej. Najbardziej rozpowszechnionym produktem pracy w zakresie geodezji i kartografii są mapy, o różnej treści i skali, spełniające wielorakie cele, a także posiadające różnorodne postaci. Duże znaczenie dla gospodarki narodowej mają mapy zasadnicze oraz ewidencyjne (docelowo w postaci mapy numerycznej). Ale prace geodezyjne i kartograficzne to także: prowadzenie ewidencji gruntów i budynków, prowadzenie państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, inwentaryzacja i ewidencja sieci uzbrojenia terenu, rozgraniczanie istniejących nieruchomości, podziały nieruchomości, scalenia i podziały gruntów, scalenia i wymiany gruntów, geodezyjna obsługa różnorodnych inwestycji (w tym autostrad), geodezyjna obsługa obrotu nieruchomościami, a także współpraca naukowo-techniczna z zagranicą, kształcenie kadr i działalność naukowo-badawcza.

Pełna treść artykułu w sierpniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Wyprawa BARI 1976
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS