Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Sierpień 1999, Nr 8 (51) |


• O DTM dla Soły rozmawiamy z Kazimierzem Słoniowskim i Haliną Szymczak z PPGK z Warszawy • Samorząd postuluje – geodeci województw o problemach geodezji • Główny geodeta kraju o przygotowaniach do korekty ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne • Skąd więcej działek – scalenia i podziały gruntów peryferyjnych w ...

powrót

Joanna Nowak

Eksperymentalny projekt inżynierski

Alma Mater dla geodetów.
Wiedza zdobyta na uczelni obejmuje różne zagadnienia, metody i techniki, lecz studenci często nie mają możliwości wykorzystania w pełni swoich umiejętności. Przyszli geodeci, mimo sukcesów z poszczególnych przedmiotów, mają problemy ze spojrzeniem całościowym. Dlatego w ramach zaliczenia laboratorium z fotogrametrii zaproponowałam moim studentom uczestnictwo w eksperymencie polegającym na rozwiązaniu praktycznego zadania inżynierskiego. Tematy uwzględniały aktualne trendy w dziedzinie geodezji, z naciskiem na fotogrametrię.

Kim jestem, czego uczę i jakich mam studentów
Jestem doktorantem na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej. Opisywany eksperyment dotyczy moich zajęć z fotogrametrii. Prowadzę zajęcia laboratoryjne na V i VI semestrze studiów inżynierskich, specjalizacja Kataster i Systemy Informacji Przestrzennej (KIS). Są to ostatnie dwa (z czterech) semestry z fotogrametrii dla przyszłych inżynierów. Pojawienie się specjalizacji KIS dało okazję do opracowania nowego programu nauczania fotogrametrii dostosowanego do potrzeb systemów informacji przestrzennej. Zwrócono w nim więcej uwagi na metody pozyskiwania oraz aktualizacji danych do map numerycznych i SIP. Ćwiczenia obejmują m.in. stereodigitalizację na autografie analitycznym (Planicomp P3), aktualizację z wykorzystaniem systemu cyfrowego (DVP), pozyskanie danych do DTM i ich wizualizację, tworzenie mapy numerynej (GeoMap, MicroStation), aerotriangulację oraz pokaz autografów cyfrowych PHODIS i Image Station.

Eksperyment
W ramach zaliczenia laboratorium z fotogrametrii zaproponowałam moim studentom klasyczne kolokwium lub uczestnictwo w eksperymencie. Sześćdziesiąt procent (19/33) studentów podjęło ryzyko nieznanej formy zaliczenia. Już sam ten fakt uznałam za sukces. Eksperyment polegał na rozwiązaniu realnego problemu. Studenci zmagali się z praktycznym zadaniem inżynierskim. Zagadnienia wybrano uwzględniając aktualne trendy w dziedzinie geodezji, z naciskiem na fotogrametrię. Zostały wzięte pod uwagę możliwości studentów i ich dotychczasowa wiedza. Dla potrzeb eksperymentu dokonano pewnych uproszczeń. Na uwagę zasługuje sposób definiowania zadań. Nie był to klasyczny system: dane-szukane. Określono tylko cel i obiekt (zbliżony do realnego) na wzór zadania inżynierskiego. Formuła zagadnienia nie implikowała rozwiązania. Problem można było rozpatrywać na wiele sposobów, wykorzystując wiele technik i różnorodny sprzęt. Zadanie odbiegało od klasycznych ćwiczeń od-do, wymagało zastanowienia się podczas wyboru metod i technik, oszacowania dokładności czy czasochłonności.
Oto przykładowe tematy: - przygotowanie podkładu mapowego dla celów obronnych, - aktualizacja mapy ewidencyjnej, - dokumentacja zniszczeń podczas i po zakończeniu działań wojennych, - przygotowanie numerycznego modelu terenu dla celów powodziowych. Obok tak zdefiniowanych celów podawano założenia zadania. Opisany był w nich obiekt – mogło być to całe państwo albo tylko jego fragment (gmina, powiat lub województwo). Sprecyzowano niektóre warunki ekonomiczne, a także techniczne. Określono pokrycie mapowe: zasięg, rodzaj (analogowe, cyfrowe), szczegółowość, skalę, aktualność. W razie potrzeby podane zostały dane o zagospodarowaniu terenu. Zadania można było wykonać na przykładzie wyimaginowanego państwa czy powiatu, chociaż czasami wyraźnie określano: zadanie wykonaj na przykładzie Brazylii.

Pełna treść artykułu w sierpniowym wydaniu GEODETY

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Wpływ aplikacji lokalizacyjnych na korki
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama