Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Sierpień 1999, Nr 8 (51) |


• O DTM dla Soły rozmawiamy z Kazimierzem Słoniowskim i Haliną Szymczak z PPGK z Warszawy • Samorząd postuluje – geodeci województw o problemach geodezji • Główny geodeta kraju o przygotowaniach do korekty ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne • Skąd więcej działek – scalenia i podziały gruntów peryferyjnych w ...

powrót

Zenon Marzec

Skąd więcej działek?

Scalenia i podziały gruntów peryferyjnych w miastach jako klucz do rozwoju budownictwa jednorodzinnego.
Dotychczasowe przepisy w skuteczny sposób pozwalały podzielić tylko pojedynczą nieruchomość na kilka działek budowlanych. W sytuacji, kiedy trzeba połączyć kilka nieruchomości wydłużonych, a następnie wydzielić działki budowlane składające się z części każdej z nich, sprawa niezwykle się komplikuje. Ustawa z 21 sierpnia 1997 r. stworzyła nowe możliwości dla racjonalnego ukształtowania terenów przeznaczonych pod zabudowę poprzez uregulowanie możliwości scalania nieruchomości i ich ponownego podziału na działki gruntu.

Od najdawniejszych czasów miasta, osady, a nawet wsie zakładane były według pewnego porządku przestrzennego. Przez długi czas jednostki te rozwijały się stosunkowo powoli i harmonijnie, zachowując w zasadzie ten porządek. W ostatnim okresie, szczególnie w obrębach dużych miast, następuje burzliwy rozwój różnego rodzaju budownictwa. Budownictwo to z powodu coraz mniejszej ilości wolnych terenów w centrum miast lokalizowane jest na peryferiach, bardzo często na terenach uprzednio wykorzystywanych na cele rolne lub leśne.
Struktura własnościowa gruntów rolnych znacznego obszaru Polski, a szczególnie wąskie i wydłużone działki, stanowi nie lada problem dla tworzenia pełnowartościowych terenów budowlanych. Zmiana w planie zagospodarowania przestrzennego z terenów rolnych na tereny budowlane powoduje ogromną presję na dokonywanie podziałów, sprzedaż, a następnie zabudowę takich terenów.
Niestety, dotychczasowe przepisy w skuteczny sposób pozwalały podzielić tylko pojedynczą nieruchomość na kilka działek budowlanych. W sytuacji, kiedy trzeba połączyć kilka nieruchomości wydłużonych, a następnie wydzielić działki budowlane składające się z części każdej z nich, sprawa niezwykle się komplikuje. Teoretycznie możliwy był taki podział, a następnie notarialna zamiana pomiędzy wszystkimi właścicielami lub równoczesna sprzedaż tak wydzielonych części, które później stanowić będą działkę budowlaną. Wystarczy jednak, że jeden z właścicieli zmieni zdanie i całe zamierzenie upada. To samo dotyczy sytuacji, gdy stan prawny paska gruntu położonego w środku rozpatrywanego terenu nie jest uregulowany, jest sporny itp.
Pod naciskiem właścicieli nieruchomości zainteresowanych podziałem swojej i tylko swojej nieruchomości powstaje bardzo nieracjonalny układ przestrzenny. Należy zdawać sobie sprawę, że w okresie późniejszym, po zrealizowaniu zabudowy, bardzo trudno będzie dokonać korekt w tak zainwestowanym terenie. Na domiar złego obecne przepisy pozwalają wznosić bez pozwolenia na budowę trwałe ogrodzenia. Ogrodzenia te, nieraz bardzo kosztowne, wybudowane w granicach nieruchomości, skutecznie uniemożliwiają wszelkie późniejsze korekty linii rozgraniczających.

Możliwości przekształcenia gruntów w działki budowlane
Dotychczasowe wysiłki uporządkowania sytuacji w zakresie właściwego ukształtowania terenów budowlanych przynosiły różne efekty, w zależności od tego, czy gmina potrafiła wykorzystać istniejące możliwości prawne. Możliwości te przedstawiają się następująco:
1. Właściwie opracować i konsekwentnie realizować ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W szczególności dotyczy to ustalenia linii rozgraniczających tereny o różnym przeznaczeniu, przede wszystkim ulice i drogi, a także ustalenia zasad i warunków podziału terenu na działki budowlane.
2. Następnym etapem, który gmina powinna zrealizować, mogło być geodezyjne opracowanie osi i linii rozgraniczających wszystkich ulic i dróg. Wyniki takiego opracowania powinny być wykorzystywane przy realizacji ewentualnych późniejszych pojedynczych podziałów nieruchomości.

Pełna treść artykułu w sierpniowym wydaniu GEODETY

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

KNG Dahlta w Tatrach
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama