wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Sierpień 1999, Nr 8 (51) |


• O DTM dla Soły rozmawiamy z Kazimierzem Słoniowskim i Haliną Szymczak z PPGK z Warszawy • Samorząd postuluje – geodeci województw o problemach geodezji • Główny geodeta kraju o przygotowaniach do korekty ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne • Skąd więcej działek – scalenia i podziały gruntów peryferyjnych w ...

powrót

Kazimierz Bujakowski

Prezes GUGiK wyjaśnia

Przygotowania do korekty Prawa geodezyjnego i kartograficznego.
W trakcie spotkań z geodetami województw i inspektorami nadzoru geodezyjnego i kartograficznego wskazywałem na potrzebę przygotowania i przesłania do GUGiK uwag i propozycji zmian do obecnie obowiązującego Prawa geodezyjnego i kartograficznego, spodziewałem się bowiem szybkiego przystąpienia do nowelizacji pakietu ustaw wprowadzających reformę administracyjną kraju. Część koleżanek i kolegów przesłała swoje propozycje zmian w prawie geodezyjnym.

Obecnie obowiązujące zapisy ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne z dnia 17 maja 1989 r. (DzU nr 30 poz. 163) były już wielokrotnie nowelizowane. Wnikliwa lektura tej ustawy prowadzi do nieodpartego wniosku, że regulacje, mogące być powodem do dumy w momencie ich przyjmowania, z biegiem lat straciły swoją nowoczesność. W trakcie konferencji w Nowym Sączu wystąpiłem z tezą, iż konieczne będzie przystąpienie do prac nad nowym Prawem geodezyjnym i kartograficznym. Teza ta znalazła poparcie w innych wystąpieniach oraz w dyskusji. Przykładem zagadnień wymagających regulacji może być definicja służby geodezyjnej i kartograficznej, kiedyś struktury hierarchicznej, działającej w ramach administracji rządowej, a dziś opartej na administracji samorządowej. W trakcie spotkań z geodetami powiatowymi, geodetami województw i inspektorami nadzoru geodezyjnego i kartograficznego, jakie odbyły się na przełomie marca i kwietnia, podkreślałem, iż sprawność służby geodezyjnej i kartograficznej zależy od sprawności działania administracji geodezyjnej – geodetów powiatowych i województw – oraz skutecznej koordynacji ich pracy dokonywanej przez wojewódzkich inspektorów nadzoru geodezyjnego i kartograficznego. Szczególne miejsce i rola przypada geodetom miejskim z „dużych miast”, które wcześniej przejęły od wojewodów prowadzenie ośrodków dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej. Duże miasta posiadają zorganizowane i wyposażone ośrodki, kadrę doświadczonych pracowników, dysponują znacznymi środkami Funduszu Gospodarki Zasobem Geodezyjnym i Kartograficznym. Mogą zatem stanowić „lokomotywy” rozwoju geodezji. Równie ważnym zagadnieniem jest określenie roli geodetów województw w realizacji zadań służby geodezyjnej i kartograficznej.
Inaczej również powinna być postrzegana rola i zadania służby geodezyjnej i kartograficznej w warunkach gospodarki rynkowej, w której zdecydowaną większość jednostek wykonawstwa stanowią podmioty prywatne. W warunkach tych służba geodezyjna i kartograficzna musi występować często w roli kreatora długofalowych programów prac geodezyjnych i kartograficznych, co pozwala jednostkom wykonawstwa prowadzić racjonalną politykę inwestycyjną. Bez takich programów
trudno oczekiwać rozwoju technologicznego i inwestowania przez przedsiębiorstwa w postęp techniczny.

Pełna treść artykułu w sierpniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Podnoszenie mostu na budowie Świątyni Opatrzności Bożej
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS