Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Lipiec 1999, Nr 7 (50) |


• Lasom na odsiecz – dr Tomasz Zawiła-Niedźwiecki omawia problematykę konferencji pod hasłem „Teledetekcja w monitorowaniu lasu” • Informatyczny system wspomagający zarządzanie aglomeracją miejską na przykładzie gminy Warszawa-Centrum • O monitoringu rozwoju regionalnego pisze prof. Bogdan Ney • Czas na ...

powrót

Idzi Gajderowicz

Czas na wdrożenia

Ocena obecnego stanu systemów ewidencji gruntów i budynków proponowanych dla Warszawy.
W pierwszych dniach grudnia 1998 roku Wydział Geodezji, Kartografii, Katastru i Gospodarki Gruntami Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie zlecił opracowanie opinii na temat informatycznych systemów ewidencji gruntów i budynków, które były wdrażane lub były proponowane do wdrożenia na terenie Warszawy i województwa.

Opracowania oceny tych systemów podjęło się czworo recenzentów: mgr inż. Maja Senderek, prof. dr hab. Idzi Gajderowicz, dr hab. inż. Edward Nowak i mgr inż. Stanisław Zaremba. Ocenie poddano:
- INTERSEG firmy Biprogeo,
- WEGA3 firmy Neokart,
- KATASTER firmy PPGK,
- WuPeG firmy WPG,
- Kataster Gruntów, Budynków i Lokali Wydzielonych firmy Jason MacKenzie, nazywany w skrócie KGBiLW.
Dodać należy, że była to już trzecia ocena systemów wdrażanych lub przewidzianych do wdrożenia na terenie Warszawy. Pierwszą ocenę wykonano w 1995 r., drugą – na przełomie roku 1997 i 1998, trzecią zakończono w marcu 1999 r.

Uwagi ogólne o prezentacji ocenianych systemów
Każdy z czworga recenzentów opracował własną opinię. Twórcy systemów prezentowali swoje produkty dwukrotnie lub trzykrotnie, w terminach uzgodnionych z recenzentami. Starali się także przekazać recenzentom opisy systemów, instrukcje dla operatorów oraz wzory podstawowych dokumentów produkowanych przez ich systemy. Podstawą wykonania recenzji były więc dostarczone materiały oraz informacje zdobyte w czasie prezentacji systemów i dyskusji z ich twórcami.
Recenzenci zauważyli, że zbliżający się termin wizyty wpływał z reguły mobilizująco na twórców systemów. Pojawiały się wtedy nowe rozwiązania, produkowano nowe materiały, a o pośpiechu, w jakim to robiono, świadczą np. błędy w nagłówkach. Dr hab. Edward Nowak podsumował tę sytuację następująco: „W efekcie recenzenci zostali wręcz zarzuceni kolejno dopracowywanymi materiałami ciągle spływającymi z firm... Świadczy to o niedocenianej roli fachowej dyskusji z programistami, ale jednocześnie utrudnia rzeczową ocenę. Pojawia się pytanie – jaki stan rzeczy jest przedmiotem oceny: czy ten w momencie prezentacji, czy ten, który zaczęto wytwarzać na podstawie uwag recenzentów”.

Oceny przedstawione przez recenzentów
Przystępując do redagowania opinii, każdy z recenzentów przygotował własne kryteria, a następnie przyporządkował każdemu z ocenianych systemów odpowiednią liczbę punktów. Kryteria oceny oraz punktację każdego z recenzentów przedstawiono w tabelach 1-7. Pełne recenzje były udostępniane uczestnikom seminarium nt. „Numeryczna mapa zasadnicza m.st. Warszawy”, które odbyło się 11 maja br. z inicjatywy Wydziału Geodezji, Kartografii, Katastru i Gospodarki Nieruchomościami Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego.

Pełna treść artykułu w lipcowym wydaniu GEODETY

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Jak korzystać z danych przestrzennych PIG?
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama