Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Lipiec 1999, Nr 7 (50) |


• Lasom na odsiecz – dr Tomasz Zawiła-Niedźwiecki omawia problematykę konferencji pod hasłem „Teledetekcja w monitorowaniu lasu” • Informatyczny system wspomagający zarządzanie aglomeracją miejską na przykładzie gminy Warszawa-Centrum • O monitoringu rozwoju regionalnego pisze prof. Bogdan Ney • Czas na ...

powrót

Bogdan Ney

Monitoring rozwoju regionalnego w Polsce

Monitoring rozwoju regionalnego może i powinien być przedmiotem zainteresowania i działalności służby geodezyjnej i kartograficznej oraz firm i innych jednostek wykonawstwa, uprawiających nasz zawód.

Rozwój regionalny
Rozwój regionalny wyodrębnionych części kraju, wykorzystujący właściwości tego obszaru oraz inicjatywy jego mieszkańców i wybieranych przez nich władz (samorządowych), jest doktryną i praktyką przyjętą i stosowaną w państwach należących do Unii Europejskiej, a także w wielu innych państwach w świecie. Właściwości regionu to: zasoby naturalne, cechy geograficzne, struktura i stan gospodarki (przemysłu, rolnictwa, usług), infrastruktura komunikacyjna i techniczna, gęstość i struktura zaludnienia, więzi i tradycje mieszkańców oraz szczególne funkcje i możliwości rozwojowe tego regionu, wynikające z jego położenia i roli w danym kraju i w Europie. Istota rozwoju regionalnego polega na efektywnym spożytkowaniu faktycznych i potencjalnych atrybutów danego regionu w celu optymalnego przyrostu majątku w tym regionie oraz podnoszenia poziomu życia mieszkańców. W tym ostatnim składniku zawartych jest wiele cech, które determinują poziom życia.
Polityka regionalna składa się z doktryny dopuszczającej, a nawet promującej pewną autonomię regionów, strategii rozwoju regionów oraz z podstawowych narzędzi prawnych, zawartych w ustawach danego państwa. Natomiast głównym podmiotem polityki regionalnej jest społeczność danego regionu, w której imieniu prowadzi tę politykę władza samorządowa regionu, wyłaniana – w państwie demokratycznym – w wyborach samorządowych.
Warunkiem skuteczności polityki regionalnej jest wyposażenie jej w narzędzia prawne, ekonomiczne, organizacyjne, instytucjonalne i wykonawcze. Obok prawa państwowego, które sankcjonuje doktrynalnie i kierunkowo politykę regionalną, istotną rolę odgrywa prawo miejscowe i prawo regionalne, stanowione w formie uchwał i decyzji przez kompetentne organa samorządowe. Ważnym motywem zmian struktury administracyjnej w Polsce, wprowadzonych od początku 1999 roku, było stworzenie warunków do prowadzenia polityki regionalnej, stymulującej rozwój regionalny. Ten motyw był szczególnie eksponowany w podziale kraju na niewielką liczbę województw, zdolnych do prowadzenia własnej polityki regionalnej. Za główne wskaźniki (indykatory) rozwoju regionalnego przyjmuje się (por.: „Koncepcja polityki przestrzennego zagospodarowania kraju Polska 2000 Plus”, RCSS, lipiec 1997, kier. zespołu – prof. Jerzy Kołodziejski oraz „Projekt raportu okresowego dla lat 1988-1998 o stanie zagospodarowania przestrzennego kraju”, IGPiK, listopad 1998, prof. Elżbieta Wysocka): strukturę zagospodarowania przestrzennego, zaludnienie i zjawiska demograficzne, osadnictwo, użytkowanie terenów, środowisko przyrodnicze, majątek trwały, gospodarkę (przemysł i usługi), rolnictwo, mieszkalnictwo, komunikację, energetykę i inne media, kształcenie i badania naukowe, zatrudnienie, zdrowie mieszkańców i warunki ich życia.

Pełna treść artykułu w lipcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Jak skanowano największy atlas świata
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS