Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Lipiec 1999, Nr 7 (50) |


• Lasom na odsiecz – dr Tomasz Zawiła-Niedźwiecki omawia problematykę konferencji pod hasłem „Teledetekcja w monitorowaniu lasu” • Informatyczny system wspomagający zarządzanie aglomeracją miejską na przykładzie gminy Warszawa-Centrum • O monitoringu rozwoju regionalnego pisze prof. Bogdan Ney • Czas na ...

powrót

Anna Wardziak

GIS na targach

VII Międzynarodowe Targi Zastosowań Informatyki w Gospodarce i CAD/CAM/GIS ’99, PKiN w Warszawie, 8-10 czerwca.
Dotychczasowa formuła targów, skoncentrowana głównie na oprogramowaniu inżynierskim, obejmującym systemy CAD (Computer Aided Design – komputerowe wspomaganie projektowania) i CAM (Computer Aided Manufacturing – komputerowe wspomaganie wytwarzania), w tym roku uległa zasadniczej zmianie. Istotą było rozszerzenie oferty targowej o zastosowania GIS, czyli połączenia graficznego obrazu terenu (mapy) z różnego rodzaju bazami danych związanymi z terenem.

Widoczna jest tu analogia do obecnej sytuacji na rynku, na którym systemy informacji geograficznej znajdują coraz szersze zastosowanie. A wymuszają je ogromne potrzeby związane m.in. ze zmianami administracyjnymi (konieczność inwentaryzacji różnego rodzaju zasobów, np. lokali, gruntów, sieci energetycznych, kanalizacyjnych czy gazowych) i zmianami własności (prywatyzacja) oraz rozwojem budownictwa. W ramach ekspozycji targowej wydzielony został nawet specjalny sektor „GIS”, w którym wystawcy prezentowali swoje rozwiązania dla różnych działów gospodarki. Jak twierdzą organizatorzy, wyróżnikiem tej imprezy jest prezentacja konkretnych rozwiązań, a nie tylko narzędzi. Bez wątpienia największym zainteresowaniem na tegorocznych targach cieszyły się właśnie rozwiązania z dziedziny GIS.
W pierwszym dniu targów odbyło się spotkanie Głównego Geodety Kraju i dyrektora Instytutu Geodezji i Kartografii z grupą ponad 130 geodetów powiatowych. Główny Geodeta Kraju Kazimierz Bujakowski mówił o projektach zmian w ustawie Prawo geodezyjne i kartograficzne dotyczących m.in. definicji SIT, które mają być poprzedzone środowiskową dyskusją. Zapowiedział, że nie będzie jednego ogólnokrajowego systemu,
a opracowane zostaną tylko kryteria zgodności systemów i wymienialności danych. Wiadomo, że system zawierać będzie relacyjną bazę danych, a w niej wektorową grafikę i dane o obiektach, że będzie musiał zapewniać przechowywanie historii wszystkich obiektów (zmian) i archiwizację danych oraz gwarantować
poufność i bezpieczeństwo danych.
Prof. Adam Linsenbarth, dyrektor Instytutu Geodezji i Kartografii w Warszawie, w referacie „Zagadnienia informacji przestrzennej w pracach badawczych Instytutu” omówił problemy związane z:
- pozyskiwaniem informacji o terenie,
- metodami przetwarzania informacji przestrzennych,
- interpretacją i analizą informacji przestrzennych,
- systemami informacji przestrzennej.
Dyrektor Linsenbarth zwrócił uwagę na niedostateczne wykorzystanie przez użytkowników zarówno szczebla lokalnego, jak i regionalnego, zdjęć lotniczych i danych teledetekcyjnych pozyskiwanych z pułapu satelitarnego. Na zakończenie przedstawił główne założenia projektu badawczego pt. „Koncepcja krajowego systemu informacji przestrzennej” oraz przedłożył ofertę Instytutu w zakresie prowadzenia szkoleń oraz wdrażania technologii fotogrametrycznych i teledetekcyjnych dla użytkowników różnych szczebli administracji rządowej i samorządowej.

Pełna treść artykułu w lipcowym wydaniu GEODETY



powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Geospatial Revolution, odc. 3
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama