Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Lipiec 1999, Nr 7 (50) |


• Lasom na odsiecz – dr Tomasz Zawiła-Niedźwiecki omawia problematykę konferencji pod hasłem „Teledetekcja w monitorowaniu lasu” • Informatyczny system wspomagający zarządzanie aglomeracją miejską na przykładzie gminy Warszawa-Centrum • O monitoringu rozwoju regionalnego pisze prof. Bogdan Ney • Czas na ...

powrót

Włodzimierz Kunach

1:0 dla samorządu gminy Centrum

Informatyczny system wspomagający zarządzanie aglomeracją miejską na przykładzie gminy Warszawa-Centrum.
Problem rozproszonych baz danych stał się bardzo aktualny od 1 stycznia 1999 r. Nowo utworzone jednostki samorządu terytorialnego, tj. powiaty, a szczególnie województwa samorządowe, spotkają się z identycznymi problemami, jakie miała gmina Warszawa-Centrum przed czterema laty.

Informatyczny system wspomagający zarządzanie Gminą Warszawa-Centrum jest częścią systemu informacji o mieście odnoszącą się terytorialnie do jednej gminy, tj. Gminy Warszawa-Centrum, merytorycznie zaś do przetwarzania zarówno informacji o przestrzennym położeniu obiektów, jak też do przetwarzania danych opisujących te obiekty. Celowo pomijam tutaj wszelkie spory o nazwę (SIT, SIP, GIS), gdyż wystarczająco dużo dysertacji naukowych na ten temat można przeczytać w wielu dostępnych publikacjach fachowych. Mam nadzieje, że niniejsze opracowanie przybliży warunki, w jakich w Warszawie tworzy się i – miejmy nadzieję, że będzie nadal rozwijany – system informacji o terenie.
Uwarunkowania prawno-administracyjne działania systemu Przyczyn stagnacji w rozwoju informacji przestrzennej w Warszawie, która do tej pory nie dopracowała się jednolitego systemu, jest bardzo wiele i nie sposób w niniejszej publikacji przedstawić ich w pełni. Na taką sytuację bardzo duży wpływ miały m.in. następujące czynniki:
- rozbicie miasta w latach 1990-1994 na 7 niezależnych gmin, przy braku czynnika integrującego, jakim miał być obligatoryjny związek gmin i prezydent m.st. Warszawy;
- dezintegracja tradycyjnych baz danych o mieście po 1990 r., tj. po upadku poprzedniego ustroju;
- centralistyczna koncepcja Głównego Geodety Kraju, a następnie GUGiK, utworzenia Krajowego Systemu Informacji o Terenie bazującego na środkach budżetowych;
- brak podstawowych standardów do przetwarzania danych dla potrzeb katastru nieruchomości;
- traktowanie przez Głównego Geodetę Kraju problemów w geodezji warszawskiej jako tzw. patologii warszawskiej bez uwzględnienia faktu, że to właśnie z Warszawy wyszły koncepcje: mapy zasadniczej miasta, inwentaryzacji uzbrojenia podziemnego oraz ZUD-u, które stały się standardami krajowymi;
- brak koncepcji opracowań systemowych wśród ludzi zarządzających zasobem geodezyjno-kartograficznym w Warszawie, w której skoncentrowane jest duże zaplecze intelektualne i wykonawcze w dziedzinie informatyki;
- problem tzw. gruntów warszawskich objętych dekretem z 1945 r.
Stan taki powodował, że poszczególne dzielnice-gminy Warszawy zaczęły tworzyć własne systemy informacyjne. Systemy te działają w poszczególnych wydziałach urzędów bez jakiejkolwiek koordynacji jako rozproszone, lokalne bazy danych obsługujące poszczególne wydziały urzędów, częstokroć bez wzajemnego powiązania. Zmiana ustroju m.st. Warszawy w 1994 r. spowodowała utworzenie w granicach miasta gminy Warszawa-Centrum oraz 10 tzw. gmin warszawskich. Stan taki jeszcze bardziej utrudniał integrację baz. Nowo powstała silna gmina Warszawa-Centrum mogła finansowo i merytorycznie „pociągnąć” sprawę informatyzacji zasobu, nawet dla całego miasta. Jednak wszelkie próby „geodezyjnego zjednoczenia miasta” odczytywane były jako zamach na samorządność gmin warszawskich. W tej sytuacji Sejm na wniosek wojewody warszawskiego zdecydował, iż miasto stołeczne Warszawa zostało wyłączone (przy końcu 1996 r.) z tzw. ustawy o dużych miastach przyznającej samorządom 41 miast prowadzenie zasobu geodezyjno-kartograficznego, do czego gmina Warszawa-Centrum była w pełni organizacyjnie i finansowo przygotowana.

Pełna treść artykułu w lipcowym wydaniu GEODETY

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Skanowanie szlaku kolejowego
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS