Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Lipiec 1999, Nr 7 (50) |


• Lasom na odsiecz – dr Tomasz Zawiła-Niedźwiecki omawia problematykę konferencji pod hasłem „Teledetekcja w monitorowaniu lasu” • Informatyczny system wspomagający zarządzanie aglomeracją miejską na przykładzie gminy Warszawa-Centrum • O monitoringu rozwoju regionalnego pisze prof. Bogdan Ney • Czas na ...

powrót

Tomasz Zawiła-Niedźwiecki

Lasom na odsiecz

Konferencja „Teledetekcja w monitorowaniu lasu”, Rogów, 1-3 czerwca, zorganizowana w Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej Wydziału Leśnego SGGW w Rogowie koło Koluszek zgromadziła 140 uczestników z 19 krajów i 5 kontynentów. Najdłuższą drogę do miejsca spotkania przebył uczestnik z Australii, a najkrótszą – mieszkaniec Rogowa. Wygłoszono 75 referatów wyselekcjonowanych przez recenzentów i Komitet Naukowy z ponad 100 zgłoszonych. Aż 8 prezentacji przygotowali Polacy.

W konferencji wzięli udział prawie wszyscy specjaliści liczący się w branży teledetekcji lasu. Była to szczególna okazja do wymiany poglądów. Najbardziej zadowoleni byli chyba studenci Wydziału Leśnego SGGW oraz Wydziału Geografii Uniwersytetu Warszawskiego, którzy dzięki sponsorom mogli uczestniczyć w imprezie bez żadnych opłat. Mieli oni wyjątkową okazję w jednym miejscu spotkać ludzi, których nazwiska dotychczas znali jedynie z literatury. Konferencja została zorganizowana pod auspicjami ministra ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa przez Międzynarodową Unię Leśnych Organizacji Badawczych (IUFRO) oraz Wydział Leśny Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.
Ze strony IUFRO głównymi organizatorami były grupy robocze zajmujące się teledetekcją w monitorowaniu zasobów leśnych świata, technologiami teledetekcji i GIS oraz pożarami lasów. Współorganizatorami konferencji były: Centrum Badawcze Unii Europejskiej (JRC Ispra), Europejski Instytut Leśnictwa w Jśnsuu (Finlandia), Międzynarodowe Stowarzyszenie Fotogrametrii i Teledetekcji (ISPRS), Europejskie Stowarzyszenie Laboratoriów Teledetekcji (EARSeL) oraz Instytut Geodezji i Kartografii w Warszawie.
Celem konferencji był:
- przegląd obecnego stanu teledetekcji jako narzędzia monitorowania i inwentaryzacji lasu;
- przegląd problemów, przed jakimi stają badania i zastosowania teledetekcji w leśnictwie;
- przegląd obecnych i planowanych systemów teledetekcyjnych w aspekcie zastosowań leśnych;
- przedyskutowanie zaleceń związanych z przyszłą działalnością instytucji i środowisk naukowych, zajmujących się teledetekcją w aspekcie Kongresu IUFRO w 2000 roku w Malezji;
- przygotowanie zbioru prac pokonferencyjnych podsumowujących wykorzystanie teledetekcji w leśnictwie oraz wyznaczających kierunki dalszych działań związanych z praktycznym wykorzystaniem teledetekcji jako narzędzia pozyskiwania informacji o lasach i krajobrazie.

Pełna treść artykułu w lipcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Dron prześwietla budynek za pomocą wi-fi
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS