Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Październik 1998, Nr 10 (41) |


• Nowe obserwatorium w Józefosławiu - relacja z uroczystości wmurowania Aktu Erekcyjnego • Nowe stanowiska, nowe kompetencje - ujednolicone prawo geodezyjne • Do wykorzystania dziś i po reformie - baza danych podziału administracyjnego Polski utworzona w IGiK • Czas najwyższy - reforma administracji państwowej a ośrodki ...

powrót

Katarzyna Pakuła-Kwiecińska

Rosną mury

Wmurowanie Aktu Erekcyjnego Budynku Głównego Obserwatorium Astronomiczno-Geodezyjnego Politechniki Warszawskiej w Józefosławiu

Kiedy 10 lat temu jako studentka Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej jeździłam na ćwiczenia do obserwatorium w Józefosławiu, była to wyprawa na wieś. Z placu Politechniki (wtedy jeszcze Jedności Robotniczej) jechało się tramwajem do pętli, dalej trolejbusem do Mysiadła i wreszcie ładny kawałek trzeba było w kurzu lub błocie – zależnie od pogody – przebrnąć piechotą. Dzisiaj bliskość supermarketu Auchan, sąsiedztwo nowej zabudowy willowych osiedli podmiejskich i asfaltowa droga prowadząca niemal do bramy obserwatorium zmieniły otoczenie nie do poznania. Wiele dzieje się również na terenie samej placówki.

W końcu maja 1998 r. staraniem prodziekana Wydziału Geodezji i Kartografii prof. Jerzego Rogowskiego oraz dyrektora Instytutu Geodezji Wyższej i Astronomii Geodezyjnej prof. Janusza Śledzińskiego rozpoczęto budowę Budynku Głównego Obserwatorium Astronomiczno-Geodezyjnego w Józefosławiu. Całkowity koszt inwestycji finansowanej ze środków Komitetu Badań Naukowych oraz środków własnych Politechniki Warszawskiej wyniesie (bez wyposażenia) ok. 4,5 mln złotych netto.
Czterokondygnacyjny budynek (dwa poziomy pod ziemią), o powierzchni użytkowej 967 m2 i kubaturze 7410 m3, oprócz funkcji naukowo-laboratoryjnej (m.in. współpraca z Międzynarodową Służbą Ruchu Obrotowego Ziemi oraz z Międzynarodową Służbą GPS dla Geodynamiki) będzie spełniał zadania dydaktyczne. Prowadzone będą w nim zajęcia z astronomii geodezyjnej, geodezji satelitarnej i grawimetrii. W tym celu, poza salą dydaktyczną, przewidziano pomieszczenie na laboratorium dydaktyczne z zakresu instrumentoznawstwa i metrologii. Wzbogacona zostanie również baza hotelowa Politechniki – obok apartamentu, wyposażonego w kuchnię, znajdzie się około 30 miejsc hotelowych dla stażystów i gości odwiedzających uczelnię. Dzięki zaplanowanym w budynku pokojom gościnnym i sali konferencyjnej na ok. 60 miejsc możliwa będzie organizacja seminariów i sympozjów naukowych. Obserwatorium musi zarabiać na swoje utrzymanie, więc część hotelowa razem z salą seminaryjną będą wynajmowane.
Zakończenie prac budowlanych planuje się na koniec maja przyszłego roku, a więc zaledwie 12 miesięcy od rozpoczęcia inwestycji. 10 września, w dniu, w którym odbywała się ceremonia wmurowania aktu erekcyjnego, można już było zwiedzać wysoki parter, a więc trzecią kondygnację obserwatorium...

W samo południe przybyli zaproszeni na uroczystość goście, m.in.: Jego Magnificencja rektor prof. Jerzy Woźnicki, prorektor ds. ogólnych prof. Mirosław Mojski oraz dyrektor administracyjny PW Marek Lepa. Obecni byli także pracownicy wydziału związani z obserwatorium dziś i w przeszłości, przedstawiciele studentów oraz proboszcz utworzonej w czerwcu tego roku miejscowej parafii św. Józefa ks. Stanisław Śmigasiewicz.
Zebranych powitał serdecznie dziekan Wydziału Geodezji i Kartografii prof. Piotr Skłodowski. Poproszony o zabranie głosu rektor Jerzy Woźnicki powiedział, że ta wzruszająca uroczystość dowodzi, iż uczelnia utrzymała zdolności rozwojowe i potrafi staraniem swoich pracowników zdobywać środki na nowe przedsięwzięcia. Pokazuje to młodym ludziom, że warto tu studiować, a nieco starszym – ale też młodym – że warto tu pracować. Ta oddolna inicjatywa jest niezwykle ważna, bo zapoczątkowuje pewien istotny dla uczelni proces. Rektor zapowiedział ogłoszenie programu inwestycyjnego na najbliższe lata, który będzie naśladował działania w tym obiekcie (inicjację tego obiektu nazwał żartobliwie przejawem zwycięstwa ducha nad oporem materii). Na zakończenie, dziękując za zaproszenie i możliwość podpisania aktu erekcyjnego, rektor obiecał spróbować pokonać barierę murarskiej niekompetencji i wmurować akt tak, żeby obiekt mógł być jak najszybciej skończony.

Pełna treść artykułu w październikowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Dron prześwietla budynek za pomocą wi-fi
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS